Vždyzelené kríky, ktoré vysádzať aj na svoju záhradu

Hľadáte rastliny, ktoré vašu záhradu budú spestrovať celú sezónu? Vhodnou voľbou sú vždyzelené kríky.

Drieň krkavý

Má výrazné výhony, ktoré sa dokážu sfarbiť do ružovej, oranžovej či červenej farby, a tak ozdobia záhradu aj po opadaní lístia. Aby jeho výhony boli stále farebné, potrebuje každý rok odstraňovať tie, ktoré sú staré viac ako 3 roky. Drieň dorastá do výšky približne 1 – 1,5 metra.

Bobkovišeň lekárska

Môže dosiahnuť výšku 5–6 metrov. Zoženiete však aj menšie odrody, ktoré dorastajú maximálne do 2–3 metrov. Od apríla až do júna kvitne bielymi kvetmi, z ktorých sa potom stanú tmavé hrozno pripomínajúce vínnu révu. Hrozno sú jedovaté.

Krušpán stálezelený

Je vhodnou voľbou pre živé ploty. Dá sa totiž tvarovať. Budete si však musieť počkať, pretože sa rozrastá veľmi pomaly, ale napriek tomu výškou dokáže presiahnuť dva metre.

Pieris japonský

Dorastá približne do jedného metra. Má rád kyslú pôdu a preto sa mu bude páčiť v blízkosti vresov. Kvitne počas marca až do mája. Listy sa na jeseň sfarbujú do červenej farby.

Cezmína

V záhrade nájde najmä dekoratívne uplatnenie. V máji začína kvitnúť jemnými, bielymi kvetmi a jej plody sú červené, niekedy oranžové alebo žlté. Na plody dávajte pozor, sú totiž veľmi jedovaté. Zostávajú na kríku však aj cez zimu, a preto sa užívajú ako dekorácia na adventné vence.

Hlohyňa šarlátová

Patrí medzi vždyzelené dreviny. Dorastá do výšky dvoch až troch metrov. Na začiatku mája začína kvitnúť malými bielymi kvetmi a na jeseň ju zdobia plody podobajúce sa šípkam.

Azalka japonská

Vás aj okoloidúci určite potešia nádhernými ružovými kvetmi, ktorými sa pýšia od polovice mája. Je to nenáročná drevina s drobnými, lesklými lístkami, ktoré sa na jeseň sfarbujú do oranžova až vínova. Darí sa jej v kyslej a dobre priepustnej pôde s vysokým obsahom železa a fosforu.