Ako si ušiť vlastnú záclonu?

Chystáte sa šiť vlastné záclony, ktoré farbou aj vzorom presne zapadnú do vášho interiéru? Nie je to nič zložité, zvládne to aj začiatočník. Len si treba dať pozor na niekoľko vecí. Potrebovať budete len látku na záclony v metráži, šijací stroj (stačí aj úplne obyčajný), riasiacu pásku (nemusí byť, ale uľahčí vám prácu) a základné krajčírske potreby.

Ako ju uchytíte?

Ako bude záclona uchytená na garniže? Na výber je niekoľko spôsobov. Na tyčové aj koľajnicové garniže môžete použiť riasiacu pásku, ktorá záclonu nariasí a zároveň spevní jej horný okraj. Budete tak mať istotu, že je látka nariasená rovnomerne. Pri garniže so žabkami môžete horný okraj iba založiť, prešiť a následne nariasiť počas vešania. Tunel vytvorený buď väčším zahnutím okraja látky alebo našitím pruhu inej látky je vhodný na jednoduché tyčové garniže, rovnako ako našité pútka. Nezabudnite vždy každú stranu nejakým spôsobom začistiť, aby sa nepárala. Postačí dvojité zahnutie dovnútra, prípadne obšitie saténovým šikmým prúžkom.

Koľko látky bude treba?

Záclonu si dobre namerajte. K šírke okna musíte pripočítať riasenie a presah, k výške zase spôsob uchytenia na garnižu. Pokiaľ budete začisťovať zahnutím, pripočítajte ešte minimálne dva centimetre na každej začisťovanej strane. Čo sa týka riasenia, štandardne sa používa pomer 1:2, teda by ste mali mať dvakrát toľko látky, než je nameraná šírka. Pokiaľ teda chcete záclonou zakryť plochu širokú 150 centimetrov, budete potrebovať aspoň 3 metre látky. Ak chcete použiť riasiacu pásku, jej šírka by mala byť rovnaká ako šírka záclony. K nej budete potrebovať ešte háčiky, a to jeden kus na každých 10 centimetrov.

Na čo si dať ešte pozor?

Niekedy sa do spodného okraja záclony všíva ešte olovená šnúra, prípadne sa do rohov dávajú záclonová olovka. Je to preto, aby záclona nepovlávala pri prievane a visela pekne dole. Látku pred šitím nezabudnite vyprať a prípadne vyzrážať, ak je to potrebné. Lacné záclonové látky v metráži, ale aj hotové záclony nájdete na e-shope lacno-garnyze.cz.