Aký je odporúčaný denný príjem vitamínu C?

Vitamín C je základná živina, ktorá sa nachádza v mnohých druhoch ovocia, zeleniny a ďalších potravín, ktoré sú nevyhnutné na správne fungovanie ľudského tela. Je to antioxidant, ktorý pomáha chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi a pomáha posilniť imunitný systém. Vitamín C sa tiež podieľa na mnohých metabolických reakciách, pomáha vytvárať kolagén a udržiavať zdravé kosti, chrupavky a kožu.

Výhody vitamínu C

Vitamín C je základná živina, ktorá poskytuje mnoho zdravotných výhod. Pomáha udržiavať silné kosti a zuby, podporuje telo pri oprave tkanív, pomáha vytvárať kolagén a elastín, chráni pred zápalom a ďalšie. Navyše bolo preukázané, že znižuje riziko vzniku chronických ochorení, ako je mŕtvica, vrodené vady, kardiovaskulárne ochorenie a očné problémy.

Odporúčaný denný príjem vitamínu C

Dospelí by sa mali snažiť konzumovať aspoň 75-90 mg/deň vitamínu C z potravinových zdrojov. Niektorí odporúčajú ešte vyššie množstvo, až 2000 mg/deň, na udržanie optimálneho zdravia. Muži by sa mali usilovať o 75 mg/deň, zatiaľ čo ženy by sa mali usilovať o 90 mg/deň. V závislosti na životnom štýle a zdraví jednotlivca môže byť viac či menej nevyhnutné pre optimálnu pohodu.

Deti vo veku 1-3 rokov by mali dostávať 15 mg/deň, deti vo veku 4-8 rokov by mali dostávať 25 mg/deň, deti vo veku 9-13 rokov by mali dostávať 45 mg/deň a deti vo veku 14- 18 rokov by mali dostávať 65 mg/deň.

Tehotné a dojčiace ženy by sa mali tiež usilovať o vyššie množstvo, medzi 85-120 mg/deň. Ako vždy sa poraďte so svojím lekárom o svojich individuálnych potrebách.

Zaraďte do svojho jedálnička nejaké zo zdrojov

Aby ste splnili odporúčaný denný príjem vitamínu C, oplatí sa zakomponovať do svojho dňa nielen citrusy, ale predovšetkým aj rakytník, v ktorom sa vitamínu C ukrýva až trojnásobné množstvo v porovnaní s pomarančmi alebo mandarínkami či citrónmi.