Ako zbaviť svojho psieho spoločníka bĺch?

Za svojich psích spoločníkov sme schopní minúť milióny korún ročne, ukazujú štatistiky. Zatiaľ čo niektorí majú svojho psa v pohodlí domova, pre iných je to iba vonkajší strážca, ktorý do domu nepatrí. Nech už patríte na akúkoľvek stranu barikády, v každom prípade sa snažíte o to, aby váš psík bol spokojný a šťastný. A aby ho nič netrápilo. Už vôbec nie blchy, ktoré mu môžu poriadne znepríjemniť život. A tak sa pýtame, ako zbaviť svojho psa bĺch?

Šampón proti blchám ako stávka na istotu

Životný cyklus blchy je pomerne zaujímavý. V psej srsti zostáva len chvíľku, väčšinou sa uchyľuje do jeho pelechu, kde na neho číha, až bude znova „čistý”. Počas svojho života sa blcha dokáže rozmnožovať rýchlosťou blesku. Po napití krvi dokáže vyliahnuť až sto vajíčok denne. Najväčšia zaujímavosť a pre psa taká rana pod pás je, že ani nevyžadujú sanie jeho krvi. Živí sa vzájomne vlastnými výkalmi. A tak pokiaľ nebudete proti blchám bojovať, pes sa ich pravdepodobne nikdy nezbaví.

Účinnou a rokmi preverenou možnosťou, ako sa bĺch zbaviť, je šampón proti nim. Vo chvíli, keď sa pes začne škrabkať a začne byť trochu nervózny, je načase ho okúpať. Dávajte si iba pozor na oči, do ktorých by sa šampón dostať nemal.

Obojok ako ďalší z riešení

Medzi chovateľmi je však obľúbený v posledných rokoch aj obojok, ktorý je síce drahší, zároveň je to pomerne efektívna prevencia, ako sa bĺch zbaviť. Odporúčame obojok pripínať až dospelému jedincovi, pretože šteňatá majú tendenciu obojok hrýzť.

Alebo vyskúšajte babské rady

Pokiaľ však ani obojok, ani šampón nemáte po ruke a obchod je zatvorený či príliš ďaleko, môžete staviť na babské rady. Blchy totiž boli problémom aj psov našich babičiek, ktoré však k dispozícii toľko vymožeností ako dnes nemali.

V ideálnom prípade vyskúšajte ocot, ktorý je považovaný za jeden z najúčinnejších prostriedkov. Pomáhajú aj niektoré esenciálne oleje, ako je levanduľa alebo šalvia či citrón. Prípadne skúste jeho pelech vystlať listy orecha, ktoré hmyz odrádzajú.