Ako vybrať detské slnečné okuliare a prečo ich vôbec vyberať

Teplé slnečné dni sa nám onedlho ukážu v celej svojej paráde, čo znamená jediné – je načase si vybrať slnečné okuliare. A napokon nielen sebe, ale aj svojim deťom. Mnoho rodičov si hovorí, že deti slnečné okuliare nepotrebujú, že ich len zničí, navyše si ich ani na očiach nenechajú. Ale v skutočnosti to v prípade detí nie je vôbec na parádu, ale skôr je to ochrana ich zraku. Ten je v detskom veku oveľa náchylnejší na nebezpečné UV žiarenie, ktoré slniečko vyžaruje, preto je kľúčové vyberať naozaj kvalitnú ochranu, aby to neviedlo k nemilým scenárom.

Pri výbere sledujte niekoľko dôležitých parametrov

Predovšetkým je dôležité sledovať niekoľko kritérií. Jedným z nich je UV filter, ktorý by mal vždy chrániť zrak dieťaťa. Okuliare všeobecne musia sedieť čiže vyberte naozaj správnu veľkosť obrúčok. Nepodceňujte ani výber samotného materiálu, kedy by mal byť ohybný, odolný, a to ako proti rozsadnutiu, tak aj proti zlomeniu. A samozrejme dajte na svoju intuíciu, čo sa týka váhy. Platí, že čím ľahšie budú, tým pre dieťa lepšie. Ľahkosť by sa však nemala podpísať na odolnosti.

UV filter ako najdôležitejší faktor

Spomínaných bolo niekoľko parametrov, respektíve kritérií, ktoré je potrebné pri výbere okuliarov brať do úvahy. Aký parameter je však tým najdôležitejším, na ktorý naozaj nesmieme zabúdať a ktorý v žiadnom prípade nesmieme nijako podceniť? Je ním predovšetkým UV filter, ktorý ochraňuje pred spomínaným UV žiarením vysielaným zo slnka.

Slniečko podľa odborníkov môže najväčšie škody na detskom zraku spôsobiť do desiatich rokov, ale následky sa môžu prejavovať postupne. Preto vyberajte okuliare s tou najlepšou ochranou, aby ste scenárom predchádzali.

Všeobecne rozdeľujeme UV filter do štyroch kategórií, kedy okuliare kategórie prvé sú určené pre slabé slnečné žiarenie a štvrté naopak pre to najsilnejšie. Tie posledné sa teda hodia na dovolenke pri mori, alebo prípadne na zimné dovolenke, kedy je horské slnko taktiež istým rizikom.