Ako vyčistiť semišové topánky krok po kroku

Semišové topánky sú v zime veľmi obľúbené. Je síce pravda, že sneh spôsobuje nevzhľadné mapy na topánkach, ktoré potom len ťažko odstraňujeme. Ak aj vy vlastníte semišové topánky, ktoré pravdepodobne nikdy nevyjdú z módy, vyvstáva otázka, ako ich čistiť. Koniec koncov, hovoríme o topánkach, ktoré trpia na snehu.

Pripravte si potrebné nástroje

Skôr ako začnete čistiť semišovú obuv, musíte si pripraviť správne nástroje. Myslíme tým napríklad štetce, ktoré budete potrebovať. Tieto kefy by mali byť z jednej strany gumové a z druhej drôtené. Jedna strana sa používa na čistenie topánok a druhá na ich česanie.

Nesmiete vynechať hubku, ktorá bude jemnejšia ako kefa, ak sa vám s ňou ťažko manipuluje. Potrebujete aj čistiacu penu, ktorá je určená špeciálne na semiš. Nájdete ho v každom obchode s obuvou.

Hodí sa aj roztok vody a mydla.

Ako čistiť semišové topánky

Ak máte pripravené všetko potrebné vybavenie, nezostáva vám nič iné, len sa pustiť do upratovania. Či už použijete mydlový roztok, alebo penu, ktorú ste si zakúpili a ktorá je špeciálne určená na semiš, v oboch prípadoch musíte čistenie vykonávať krúživými pohybmi. Čistením obuvi krúživými pohybmi jemne čistíte semiš a zároveň ho kefujete.

Ak čistíte semišovou penou, používajte zásadne špeciálnu kefu alebo špongiu – žiadne iné čistiace pomôcky nie sú povolené.

Pri čistení sa venujte len miestam so škvrnami a fľakmi. Ak sa škvrny a fľaky nevyskytujú, jednoducho ich prejdite a nechajte ich na pokoji.

Po vyčistení by sa topánky mali zásadne nechať schnúť vonku v tieni. Priame slnečné svetlo nie je vhodné. Je však dobré nechať topánky schnúť v blízkosti zdroja tepla (ale nie priamo pod ním). Keď sú topánky suché, obnovte ich pôvodný stav vyčistením kefou.