Ako si udržať zdravie?

Je tu zima s tým aj spojené nástrahy na naše zdravie. Chrípka, nádcha, kašeľ. Toto na nás pozerá na každom rohu. Aj jazda autobusom, sa s trochou nadsadenia môže zdať ako zdravie ohrozujúce. Všetci okolo nás pokašliavajú a počasie nám tiež zrovna moc nepridá. Preto by sme si mali udržovať črevnú mikroflóru v úplnom poriadku, pretože tam sídli náš imunitný systém. Preto vám poradíme 3 potraviny, ktoré sú základom pre zdravé črevá. 

Vláknina je základ! 

Vláknina je taký prírodný čistič našich čriev. Zo stien čreva pozbiera všetko, čo tam jednoducho už nepatrí. Ako napríklad zvyšky jedla a ďalšie nestráviteľné potraviny, ktoré sa nám v črevách iba usadzujú. Aby sme vlákninu doplnili, treba jesť veľa ovocia, zeleniny a hlavne strukovín. Jedným z najväčších zdrojov vlákniny sú jablká. Ak čerstvé jablká nie sú pre vás to pravé, skúste ich konzumovať aspoň vo forme čerstvej šťavy. 

Kyslé mliečne produkty 

Tieto výrobky obsahujú laktobacily, takže nám zaisťujú správny chod čriev a zlepšujú trávenie. Ide o výrobky ako je kyslá smotana, kefír a acidofilné mlieka. Pokiaľ si na nesladené jogurty nepotrpíte, môžete si ich ochutiť sušeným alebo čerstvým ovocím, medom, orieškami alebo rôzne semienka ako je tekvicové alebo šalvie. 

celozrnné pečivo 

Či je potrebné si v obchode starostlivo prečítať, z čoho je pečivo upečené. Treba si postrážiť, aby bolo vážne upečené z celozrnnej múky. Často totiž narazíte na pečivo, ktoré sa iba ako celozrnné iba tvárou. Výrobcovia často pečivo z pšeničnej múky len zafarbia, aby vyzeralo ako tmavé. Ak vám to čas dovolí, je najlepšie si také pečivo upiecť v pohodlí domova. A budete mať istotu, že je to to pravé zdravé pečivo.