Ako si správne vybrať topánky, aby sme v nich prešli dlhé míle

Na výber topánok kladieme dôraz hlavne vo chvíli, keď vyberáme obuv svojim deťom. Nechceme, aby ich topánky tlačili alebo aby v nich prešli sotva pár metrov a plakali bolesťou. Bohužiaľ v dospelosti už na výber obuvi nekladieme taký dôraz. A to je škoda. Aj v dospelosti sa nám môže stať, že si vyberieme obuv, ktorá nám nebude práve vyhovovať. A to stačí, aby sme sa riadili len niekoľkých radami a zásadami.

Na aký účel budú topánky slúžiť?

Jednou z hlavných otázok, ktoré je potrebné si zodpovedať, ak si vyberáme topánky, je, na aký účel budú vlastne slúžiť. Sú určené do práce alebo ich budeme nosiť len do kancelárie? Majú byť určené na športovanie alebo ich budeme nosiť len v pohodlí domova?

V súčasnej dobe sa obuv líšia. Delí sa na športové, voľnočasovú, tiež na pracovnú alebo vychádzkovú obuv. Každá topánka je prispôsobená činnosti, na ktorú je robená.

Hlavne, nech je dosť miesta pre prsty

Väčšina ľudí sa domnieva, že by topánka mala sedieť úplne tesne. Že by skrátka nemalo byť v topánke veľa miesta pre prsty. Lenže miesto pre prsty by byť malo. Všeobecne platí, že v dospelosti by sa tento priestor mal rovnať jednému centimetra, v detstve potom jednému a pol centimetra. Ak ponecháte istý priestor v topánke, kĺby nebudú cítiť žiadny tlak a nohy vás tým pádom nebudú nijako bolieť.

Kvalitné materiály sa podieľa na konečnom pohodlie

Či už vyberáte poltopánky alebo tenisky, v každom prípade by mala byť topánka pohodlná. Keď mu nie je pohodlná, pravdepodobne ju nikdy na nohu neobujete. Aby ste si boli istí tým, že topánka bude skutočne pohodlná, mali by ste vyberať topánky z kvalitných materiálov. Tvrdí sa totiž, že kvalitné materiály rovná sa pol pohodlie. Pokiaľ už kvalitné topánky vlastníte, iste potvrdíte, že je na tom trocha pravdy.

Ďalšie zásady, ktorými sa pri výbere obuvi riadiť

  • Klaďte dôraz na ľahkosť a mäkkosť topánky
  • Topánky skúšajte popoludní, kedy je noha trochu nateklejší