Ako sa starať o psa

Než si zaobstaráte psíka, je nutné, aby ste si uvedomili, že starostlivosť o neho nie je med. Nie je potrebné ho len venčiť či učiť rôznym povelom, ale tiež je potrebné, aby ste o neho starali. Starostlivosť o psa však nespočíva len v pravidelnom kúpanie, ktoré sa vykonáva spravidla dvakrát alebo trikrát do roka, keď je vonku krásne, ale starostlivosť o psa tiež spočíva v kontrole zubov, ďasien a iných podobných častí tela. Poďme si povedať, čo všetko je potrebné kontrolovať a na čo všetko sa bohužiaľ zabúda. 

Kontrolujete svojmu psíkovi labky? 

Máloktorý majiteľ svojmu psíkovi kontroluje labky. Väčšinou klasy väčšiu pozornosť na psíkovi labky len vtedy, kedy kríva. Lenže v čase, keď psík kríva, už je na kontrolu labiek neskoro. Je nutné na psíkovi labky klásť dôraz, kontrolujte jeho prsty aj miesto medzi vankúšikmi. Koža by nemala byť začervenaná ani mokvavá, problém sa vyskytuje aj vtedy, keď je koža zhrubnutá. 

Každý majiteľ by mal labky kontrolovať najmä v zime, kedy sa chodníky soľou, čo nerobí psíkovi dobre. Soľ mu výrazne poškodzuje kožu na labkách. 

Staráte o psie pazúriky? 

Súčasťou základnej starostlivosti o psa je tiež starostlivosť o pazúriky. Pazúriky je nutné skracovať, a to vtedy, keď sa nedotýkajú zeme. Psíci, ktorí chodia pravidelne na prechádzky, si väčšinou dokážu obrúsiť pazúry sami, ale tí, ktorí trávia svoj čas len na záhrade alebo v dome, si vyžadujú starostlivosť do svojich majiteľov. Pri strihaní pazúrikov sa môže stať, že dôjde k zastrihnutiu, čo je úplne bežná vec. Psovi môže chvíľku tiecť krv, ale nie je to nič vážne. Zastrihnutie pazúrikov je to rovnaké ako zastrihnutiu ľudských nechtov. 

Ako sa staráte o psiu kožu a srsť? 

Veľmi dôležité je to, ako sa staráte o psiu kožu a srsť. Mnohí ľudia si hovoria, že česanie psa nie je dôležité, je to však veľmi dôležité. Vďaka česanie dôjde k odstráneniu odumretých, starých a vypadaných chĺpkov. Kefy sú však pre psa akúsi masáží, pri ktorej sa masíruje jeho kože. Dôjde k prekrveniu kože, zamedzí sa tvorbe mazu a dôjde k obnoveniu a zlepšeniu obranyschopnosti kože.