Ako liečiť akné?

Akné je závažné kožné ochorenie, ktorého liečba si vyžaduje disciplínu a čas. Presný liečebný plán sa odvíja od veku pacienta, závažnosti ochorenia a vôle s daným stavom niečo urobiť. Čo si liečba akné môže vyžadovať a na čo by ste sa mali pripraviť?

V prvom rade – nie je hanbou ísť s akné za doktorom. Odborník – dermatológ by mal ochorenie dostať pod kontrolu a absolútne minimalizovať vznik jaziev, ktoré sú častým sprievodným javom tohto ochorenia.

Lokálna liečba akné

Liečba akné prebieha rôznymi spôsobmi a jedným z nich sú aj lokálne podávané liečivá. Najčastejšie sa jedná o:

  • Retinoidy a im podobné lieky sa používajú vo forme pleťových vôd, krémov či gélov. V zásade sa jedná o deriváty vitamínu A, teda látky ako tretinoín, tazarotén či adapalén. Používajú sa najmä pre ich schopnosť eliminovať upchávanie vlasových folikulov.
  • Antibiotiká ničia prebytočné baktérie na pokožke a môžu prispieť k zníženiu začervenania kože. Antibiotická liečba sa často kombinuje s inými liečebnými formami.
  • Kyselina azelaová sa vyskytuje v živočíšnych produktoch a obilninách a vyznačuje sa antibakteriálnymi vlastnosťami. Pri používaní kyseliny azelaovej sa môžu objavovať vedľajšie účinky, napríklad zmena zafarbenia pokožky či jej drobné podráždenie.

Ako liečiť akné?

Liečenie akné perorálne podávanými liečivami

Rôzne lokálne liečivá a krémy na akné sú účinné, no niekedy je potrebné celému procesu ešte trochu pomôcť. Máme na mysli perorálne liečivá, teda lieky podávané ústami.

  • Antibiotiká sa pri akné nepodávajú len lokálne, ale aj perorálne, najmä pri stredne ťažkom až ťažkom akné. Perorálne antibiotiká sa užívajú spolu s lokálnymi retinoidmi a benzoylperoxidom, pričom môžu spôsobovať dobre známe vedľajšie účinky v podobe závratov, citlivosti pokožky na slnko či žalúdočných ťažkostí.
  • Antiandrogénne prípravky pripadajú do úvahy v prípade liečby akné u žien a dospievajúcich dievčat v prípade, že perorálne podávané antibiotiká nepomáhajú. Ich účinok spočíva v stimulovaní fungovania mazových žliaz. Môžu sa však dostaviť vedľajšie účinky ako citlivosť prsníkov alebo bolestivé periódy.
  • Izotretinoín je veľmi silný liek. Môže sa podávať v prípade ťažkého stavu akné, ktoré nereaguje na inú liečbu. Na jednej strane je látka vysoko účinná, na strane druhej však môže výrazne ovplyvňovať psychiku pacienta, pričom sa dramaticky zvyšuje riziko vzniku silných depresií či závažných vrodených chýb v prípade budúcich matiek, respektíve ich ešte nenarodených ratolestí.

Ako liečiť akné?

Terapie

Rôzne terapie môžu byť navrhnuté vo vybraných prípadoch ako samostatná liečebná metóda, prípadne aj v kombinácii s liekmi.

  • Fotodynamická terapia a lasery patria k druhu terapií založených na pôsobení svetla.
  • Chemický peeling sa používa vo forme opakovanej aplikácie roztoku (kyseliny salicylovej, glykolovej či retinovej).
  • Extrakcia komedónov sa realizuje pomocou špeciálnych nástrojov. Ide v zásade o odborné odstránenie bielych a čiernych „bodiek“. Na túto techniku môže mastná pleť reagovať vytvorením jaziev.