Aké rastliny sa hodia do bytu, kde sa pohybuje mačka?

Mačky sú neoddeliteľnou súčasťou mnohých slovenských domácností. Zatiaľ čo niektoré rastliny sú pre našich mačacích priateľov jedovaté, iné im naopak prospievajú. Aké rastliny vybrať do bytu, kde sa bude chlpatý priateľ pohybovať?

Pozor na jedovaté rastliny

Či ste sa rozhodli pre adopciu mačacej krásavice alebo hodného kocúrika z útulku, alebo máte vlastné mačičky, iste viete, že niektoré rastliny by s príchodom zvieraťa z našej krásnej domácnosti mali nadobro zmiznúť. Jedná sa predovšetkým o zimozeleň, begóniu, brečtan, cyprus a difenbachiu. Pre mačky sú jedovaté aj dracény, durmany, filodendrony, figovníky a fikusy. Bohužiaľ sa musíte mať na pozore aj pred Vianocami, kedy sme zvyknutí si domov doniesť cyklámen. Aj táto rastlina je pre mačky jedovatá.

Namiesto toho zvoľte nové rastliny

Obzvlášť pokiaľ máte mačku, ktorá sa nedostane von, mala by vaša malá šelma mať možnosť okusovať mačaciu trávu. Obzvlášť pre mačiatka je to jedinečná možnosť, ako sa zbaviť chuchvalců v bruchu. Šáchor je nielen okrasnou rastlinou, ale aj dôležitým zdrojom vitamínov všetkých domácich mačiek. Hodí sa nielen do kúpeľne, ale jeho drobné listy okrášlia akýkoľvek priestor. Doslova magnetom je pre mačky šanta mačacie. Látka, ktorú obsahuje, má totiž jemne halucinogénne účinky. Mačky sa po požití nepalaktónu váľajú na podlahe, sú veľmi hravé, hyperaktívne a celkovo euforické.

A čo bylinky?

Niektorí chovatelia mačiek sa zhodujú na tom, že mačkám chutí nielen klasická mačacia tráva a šanta, ale aj niektoré bežné bylinky. Ak to so zdravím svojho chlpatého maznáčika myslíte vážne, nebojte sa doma vysadiť napríklad medovku, petržlen a pažítku, majorán alebo bazalku. Tieto rastlinky si bude mačka s chuťou okusovať.

S príchodom mačky do bytu treba prehodnotiť výsadbu, ktorú v dome máme. Niektoré rastliny sú totiž pre mačky silne toxické a spôsobujú im veľké zdravotné problémy. Naopak iné rastliny a byliny ich zdravie podporia.