Sprievodca svetom orechov. Zdraviu prospešnú ingredienciu si zamilujete

Svoj zdravý jedálniček môžete spestriť hocičím. Môžu to byť rôzne druhy zeleniny alebo napríklad oriešky, ktoré možno “chrúmať” namiesto zemiačikov pri televíznom programe. Aj keď v sebe obsahujú tuky, sú to zdravé tuky, ktoré ľudské telo potrebuje a z ktorých môže čerpať energiu. Pokiaľ sa rozhodnete na ne staviť, máme pre vás takého sprievodcu, ktorý vás s jednotlivými druhmi zoznámi.

Na úvod však stojí za zmienku jeden fakt – veľké množstvo orechov škodí. Je dôležité to s touto surovinou nepreháňať, v opačnom prípade sú skôr zdraviu škodlivé než prospešné. Ak nebudete dbať na pravidlo ,,všetko s mierou”, môže dôjsť k zhoršeniu tráviaceho systému. Vo veľkom sa totiž orechy zle stravujú.

Mandle plné antioxidantov majú regeneračné účinky

Medzi najobľúbenejšie druhy orechov patria bezpochyby mandle. Pochádza až z ďalekej západnej Ázie a je zaujímavé, že si ich možno vypestovať aj u nás. Podmienky sú tu úplne báječné, preto by bola škoda, keby ste sa o to nepokúsili. Predsa len hovoríme o orieškoch, ktoré sú doslova nadupané vitamínmi. Ukrývajú v sebe ako vlákninu, tak fosfor aj antioxidanty bojujúce so zdraviu škodlivými radikálmi v tele.

Okrem toho všetkého majú mandle regeneračné účinky.

Vlašiaky sú afrodiziakom

U nás sa však najčastejšie stretneme s vlašiakmi alebo vlašskými orechmi. Ich hlavným benefitom je, že obsahujú všetky vitamíny skupiny B, okrem toho aj draslík alebo horčík, ktorý bojuje s vysokým krvným tlakom.

Za zmienku tiež stojí jedna zaujímavosť, a síce vlašské orechy sú skvelým afrodiziakom. Najmä páni by si ich teda mali zaradiť do jedálnička.

Lieskové oriešky dopĺňajú energiu

Spomínate si rozprávku O Popoluške? Lieskové oriešky tu hrali hlavnú rolu. Hovorí sa o nich, že sú symbolom múdrosti. Je to však nepodložený fakt, respektíve domnienka, ktorej verili dávne generácie. Čo je však podložené, tak to, že dopĺňajú energiu oslabenému organizmu.