4 tipy, ako si spríjemniť materskú dovolenku

Materstvo je bezpochyby krásna a vec a prvé mesiace a roky s bábätkom majú rozhodne neopakovateľné kúzlo. Neznamená to ale, že by materská dovolenka bola vždy iba obdobím zaliatym slnkom. Pokiaľ máte pocit, že by sa vám aktuálne na materskej dovolenke hodila istá duševná vzpruha, vyskúšajte niektorý z nižšie uvedených tipov.

Nebuďte len gazdinkou

Pobyt na materskej dovolenke sa úzko spája so starostlivosťou o deti a domácnosť, a u mnohých žien čoskoro skĺzne k tomu, že ich život o ničom inom nie je. Nestaňte sa otrokom svojej domácnosti a doprajte si z času na čas rozmaznávanie v podobe rozvozu jedál, upratovacej firmy alebo pani na stráženie. Už len pocit, že nemusíte vždy všetko zvládnuť sami, môže byť oslobodzujúca.

Najmä rozvoz jedál vo Frýdku-Místku či inde po republike vie poriadne ušetriť čas.

Program detí plánujte aj podľa seba

Každá mama má určite záujem svoje dieťa rozvíjať, venovať sa mu a hrať sa s ním. To ale neznamená, že musíte denne zohrať 40 partií pexesa alebo prezliecť bábiku Barbie posté počas daného dňa, hoci vás ani jedno ani trochu nebaví. Pri vymýšľaní programu pre deti sebecky zohľadnite aj svoju obľúbenú zábavu, a určite nájdete prinajmenšom kompromis. Prečo sa opakovane trápiť pri pexese, keď si môžete všetci skvele užiť napríklad výlet do parku, kŕmenie kačičiek, aquapark, stavanie puzzle, alebo inú aktivitu, ktorá zaujme dieťa aj vás.

Obklopte sa spriaznenými dušami

Nikto nepochopí vašu životnú situáciu lepšie ako tí, ktorí sú v situácii podobné. Obklopte sa teda viacerými ženami, ktoré majú deti podobného veku alebo riešia podobné starosti, ako vy. Zdieľaná starosť je polovičná starosť, navyše môžete navzájom zdieľať tipy, alebo naopak vidieť, že by mohlo byť aj horšie. Podobný princíp potom platí o pozitívnych správach – zdieľaná radosť je dvojnásobná. Nehovoriac o tom, že sa môžete navzájom motivovať alebo inšpirovať.

Myslite aj na seba

Ste síce mama, to ale neznamená, že váš život skončil a všetko sa musí nutne točiť iba okolo detí. Iste, pravdepodobne vám zaberú drvivú väčšinu času, napriek tomu by ste nemali zabúdať sebecky aj iba na seba a dopriať si občas chvíľu úplne bez detí – a je jedno, či ju strávite sama prechádzkou v lese, na káve s kamarátkami, na kozmetike, alebo napríklad vo školskú lavicu na vzdelávacom kurze.