Zasaďte si obľúbené ovocie do téglika vo vašom byte

Pri aktuálnom neustálom zdražovaní niet divu, že sa ľudia rozhodujú si svoje ovocie a zeleninu pestovať. Pokiaľ však bývate v byte a nemáte k dispozícii svoju vlastnú záhradku alebo balkón, na ktorom by mali vaše plodiny dostatok slniečka, potom nezúfajte, pretože aj v tomto prípade sa môžete radovať z dobrej odrody vašich domácich jahôd alebo citrónu. Všetko totiž začína pestovaním v tégliku. Po rozrastení rastliny potom len presadíte do takého kvetináča, ktorý sa vám zmestí na okenný parapet, a máte vyhrané.

Ako podklad si teda zo začiatku dajte kelímok. Do neho vložte odrezané dno druhého téglika, v ktorom ste urobili pomocou špáradla dierky. To preto, aby vaša rastlina mala kam dýchať a postupne zapúšťať korene. Nasypte do téglika vodu a vždy riadne zavlažte – a to buď predtým, než semienka dáte do téglika, alebo riadne potom, až zasypete semienka.

Aké ovocie si takto v tégliku môžem pestovať?

Medzi ovocie, ktoré vám v tégliku naozaj krásne vyklíčia, patria napríklad jahody. Z jahody vyberte semienka, ktoré sa vám obvykle dostanú medzi zuby. Tie potom dajte do téglika s hlinou, prikryte trochou hliny a zavlažte. Dajte na okno, nech má rastlina nielen čerstvý vzduch, ale aj dobré svetlo.

Ďalším takým druhom ovocia je rozhodne citrón. Tomu stačí iba kôstka, ktorú naložíte do rovnako pripraveného téglika. U neho vám však prospeje to, že až pecku zahrabete a zavlažíte, tak potom pretiahnite cez kelímok alobal, do ktorého urobíte dierky. Až vám citrón vyraší, potom alobal zložte.

Rovnaký fígeľ s alobalom vám pomôže aj pri pestovaní malín, ktoré sú veľmi obľúbeným červeným ovocím. Jednu malinu si pretrite v sitku, aby vám zostala v sitku iba jadierka, a tie potom zasaďte do téglika. Nezabudnite na fígeľ s alobalom.

Kedy rastliny zalievať?

Rastliny potom zalievajte často – hlavne, ak bude veľmi horúco. To si niekedy žiada aj každodenné kropenie. Pôda pre ovocie musí byť vždy mokrá – nie je to ako pri rade rastlín v domácnosti, ktoré vydržia chvíľu aj so suchšou pôdou.