Viete, ako docieliť stále hebké uteráky?

O svoj domov sa vždy starostlivo staráme. Pravidelne upratujeme, aby sme sa za neho nemuseli hanbiť a aby sme mohli pozvať nejakú návštevu. Okrem toho tiež neustále perieme, ale niekedy nevyperieme oblečenie tak, ako si predstavujeme. Niekedy nám na oblečení zostanú žmolky, inokedy nám oblečenie vybledne. Niekedy sa skrátka stane, že je po vypraní oblečenia tvrdšia. Najčastejšie sa to stáva u uterákov. Po vypraní sú uteráky často ako brúsny papier, sú až veľmi tvrdé, nie sú nijak príjemné na dotyk. Avšak tajomstvo hebkých uterákov môžete poznať aj vy – len si stačí prečítať tento článok.

Po voňavých, hebkých uterákoch túži každá gazdinka. Mnoho žien má problém s tým, že sa po vypraní uvoľňujú z uterákov vlákna, niektorým uteráky zapáchajú po jednom utretí sa. Našťastie existuje spôsob, ako vyprať uteráky tak, aby zostali dlho hebké, voňavé a hlavne aby sa z nich neuvoľňovali vlákna ani nitky.

Nekupujte lacné osušky

Ešte než spomenieme, ako na hebké a stále voňavé uteráky, je nutné dodať, že nie každý uterák je stvorený na takéto pranie. Niektoré, hlavne tie nekvalitné uteráky, sú už na žmolkovanie a na tvrdosť predurčené. Vždy radšej siahnite po takom uteráku, ktorý síce ladí farebne aj veľkostne, ale ktorý je hlavne z bavlny. Práve také uteráky sú skutočne najobľúbenejšie a práve takéto uteráky sa bijú najlepšie.

Najlepšie urobíte, keď si kúpite uterák z bavlny a bambusu – bavlna zaručí hebkosť, bambus zase zabráni plesniam či baktériám.

Ako uteráky prať?

Poďme si však povedať, ako by sme správne mali uteráky prať, aby zostali skutočne stále hebké. Myslieť by sme mali rozhodne na to, že hneď po zakúpení ich treba dvakrát vyprať. Vždy ich perieme podľa farieb a to na 40 stupňov Celzia. Okrem toho sa tiež samozrejme musí dbať na pokyny samotného výrobcu.

Pri ďalšom praní je nutné, aby práčka nebola úplne plná. Vždy by mala byť v práčke medzera aspoň o veľkosti dlane. Pokiaľ je totiž bubon práčky plný, ničia sa vlákna v uteráku a môžu sa tvoriť žmolky, ktoré idú potom veľmi ťažko odstrániť.

S uteráky sa nesmie prať ani žiadna bielizeň so zipsom, pretože práve zips môže vytrhnúť slučky z látky uteráka.

Najlepšie urobíme, keď pri praní uterákov používame gél, ale na biele uteráky sa hodí samozrejme prášok.