Úspešné tenisky Nike

Cesta k úspechu kultovej série Nike vedie nahor. Snáď každý druhý dnes vlastní alebo niekedy vlastnil tieto tenisky. Správny nadšenec módy jednoducho nosí Nike k rôznym outfitom, k džínsom aj k sukniam, ku kraťasom aj teplákom na šport. Kultový tenisky Nike si držia kvalitu i prím. Pár príbehov vždy stojí za to. Čo stojí za úspechy ich modelových radov? 

Air Max 

Tieto topánky nosia napríklad aj prezident Obama, Beonce alebo Lilly Allen. Úspech tenisiek Nike Air Max nebol od začiatku zrejmý. Na začiatku vo firme zavládli pochybnosti. Otvor v podrážke bol síce odlišný, ale nebolo jasné, či sa kolekcia bude vôbec dobre predávať. Air Max sa ale stali najlepšie zarábajúcim modelom v celej histórii tenisiek Nike. Inšpirácia je veľmi zaujímavá. Túto pôvodne naskrz bežeckú obuv inšpiroval interiér parížskeho Le Centre Georges Pompidou. Dômyselný vzduchový vankúšik umiestnený v podrážke vynašiel bývalý letecký inžinier spoločnosti NASA. 

Air Jordan 

Svojho času išlo o najdrahšiu basketbalové topánky na obuvním trhu. Tenisky Air Jordan vznikli, ako názov napovedá, za spolupráce s Michaelom Jordanom, ktorý ale pôvodne plánoval podpísať svoju zmluvu so spoločnosťou Adidas. Firma Nike ale Jordana presvedčila a ponúkla mu podiel zo zisku. Táto rada Air Jordan sa v okamihu premenila na vysoko luxusný a žiadaný tovar. Našla svoje uplatnenie aj mimo ihriska. Farebné kombinácie išli na dračku a vypredali sa hneď prvý deň, kedy boli uvedené na trh. Páry tenisiek, ktoré boli podpísané samotným Michaelom Jordanom, sa dnes dostávajú na trh až za neuveriteľných 2,5 miliónov korún. 

Huarache 

V štýle futurizmu sú revolučné tenisky, ktoré sa ale takmer nedostali do predaja. Huarache je odvodeninou z domorodého jazyka a to obyvateľov Mexika, doslova znamená v preklade sandále. Topánky sú inšpirované sandále indiánskymi a tiež topánkami určenými na vodné lyžovanie. Model bol revolučný najmä v tom, že neobsahoval kultový znak fajky a to ako prvý v histórii spoločnosti Nike. Kvôli svojmu futuristickému vzhľadu nemal v počiatku tento model žiadny komerčný úspech. Nezačalo sa teda s veľkou výrobou.