Postavenie žien podľa islamu. Ako náboženstvo ovplyvnilo rovnoprávnosť…

Islam je jedným z najdiskutovanejších náboženstiev súčasnej doby. Práve islamskí extrémisti sa hlásia k množstvu teroristických útokov, ktoré prebiehajú po celom svete a pri ktorých umierajú nevinní ľudia. Umiernenejšia vetva islamu teraz trpí pre činy, ktoré páchajú radikáli. Spoločnosť na všetkých moslimov skrátka pozerá rovnako. Ich konanie skrátka vyvoláva množstvo otázok a vlny nepochopenia. Jedným z dôvodov prečo sa ľudia spätí s iným náboženstvom a ateisti búria proti islamu a odsudzujú ho, je zjavná neúcta k ženám a polygamia. Prečo vlastne moslimovia vystupujú takto?

Posvätný dokument…

Ako iste viete, najcennejšou knihou moslimov je korán, ktorý ich má pre väčšinu z nich nepredstaviteľnú hodnotu. Ak sa spýtate vyznávača islamu, ktorá kniha je jeho najobľúbenejšia, s veľkou pravdepodobnosťou odpovie, že je to práve Korán.

Ide o posvätný náboženský dokument, ktorý je sprievodcom všetkých moslimov. Práve v ňom sú uvedené princípy, ktorých sa ľudia vyznávajúci toto náboženstvo majú držať. Vskutku je tu načrtnutý aj vzťah k ženám, ktoré podľa tohto dokumentu majú skôr submisívne postavenie.

V krajinách, v ktorých je islam najrozšírenejším náboženstvom, je navyše určité správanie zakorenené a vyskytuje sa už od pradávna. Ženy tu majú rovnaké postavenie už dlho a nevyzerá to, že by to malo byť inak.

Byť ženou….

Čo to teda znamená byť ženou moslimkou? Ak ste niekedy mali možnosť spozorovať moslimský pár, mohli ste si na prvý pohľad všimnúť postoj muža a ženy. Žena je na verejnosti vždy v sprievode muža, po zotmení to platí dvojnásobne. Pri prechádzke ide žena ľahko za mužom nie priamo vedľa neho. Žena sa väčšinou stará o deti. Vozí je v kočíku a celý deň sa o ne stará. Otec má však s deťmi veľmi krásny vzťah, často sa s nimi chodí hrať. Muž moslim môže mať viac manželiek. Nie vždy ale toto právo využije.

Neprehliadnuteľným znamením moslimských žien je burka- dlhý habiť zakrývajúci telo ženy. To musia moslimské ženy nosiť od príchodu prvej menštruácie každý deň, keď vyjdú z domu. Doma burku môžu zložiť, ak sú iba v spoločnosti svojich rodinných príslušníkov. Odhalené moslimky nestretnete ani pri kúpaní v bazénoch či v mori. Na tieto účely majú špeciálne plavky, ktoré tiež zakrývajú väčšinu tela.