Olej nielen v kuchyni!

Máte pocit, že chémia sa nám do tela dostáva viac, než je treba? A hlavne kozmetike? A vyskúšali ste nahradiť tradičné kozmetické prípravky za obyčajné prírodné oleje? Že nie? To je obrovská chyba, pretože vie doslova zázraky s našou pleťou!

Je potrebné, ale používať výhradne oleja za studena lisované. Tepelným spracovanie stráca mnoho svojich dôležitých vitamínov.

Aké oleje sú teda vhodné pre krásu našej pleti?

konopný olej

Tento olej obsahuje veľa vitamínov, ako je napríklad C, D, E, A, B1, B2, B3 a B6. Je známe, že aby nám pokožka správne fungovala, potrebuje nenasýtené mastné kyseliny. Tento olej je veľmi bohatý na tieto kyselín. Konopný olej je jedným z najcennejších rastlinných olejov. Má vysoký obsah nenasýtených mastných kyselín a to omega-3 a omega-6, nevyhnutných pre ľudský organizmus. Tieto kyseliny si telo samo nie je schopné vytvárať, preto ich treba dopĺňať. Má hojivé účinky, takže si poradí aj s akné.

rakytníkový olej

Rakytníkový olej má hojivé účinky. Môže pomáhať pri omrzlinách, čo s blížiacou sa zimou nemusí byť na škodu. Skvele vám pomôže v boji proti vráskam. Pri vnútornom užití vám tiež môže pomôcť proti vírusom alebo baktériám. Je zdrojom omega-7 nenasýtené mastné kyseliny, v tomto oleji sa vyskytuje až z 40%. Zaujímavosťou je, že rakytníkový olej pohlcuje ultrafialové žiarenie.

ľanový olej

Ak trpíte na ekzémy či máte lupienku, je tento olej práve pre vás. Je veľkým zdrojom omega-3. Tento olej, by sa mal používať naozaj čerstvý, v opačnom prípade by nám bol skôr na škodu než na prospech. Tiež dbajte na jeho uskladňovanie.