Najstaršia značka cigariet

Tabak bol súčasťou kultúry strednej Ameriky od nepamäti. Už v predkolumbovskej dobe ho tamojší obyvatelia považovali za všeliek, ktorý slúžil aj na náboženské účely. O tom, kto priviezol túto rastlinu do Európy, vznikajú dohady. Historici sa nemôžu zhodnúť, či to bol Kolumbus alebo iný objaviteľ z tej istej doby, Rodrigo de Jerez. S istotou to však boli Európania, ktorí okolo rastliny vytvorili obrovský multimiliónový biznis, ktorý v súčasnosti prekvitá v 117 krajinách na svete.

Začalo to v Londýne

Keď v roku 1492 Krištof Kolumbus objavil Ameriku, tak sa Sevilla stala jediným španielskym prístavom odkiaľ vyplávali lode do Nového sveta a kam sa vracali. Práve preto sa v 17. storočí začal tento priemysel rozširovať z južnej Európy do zvyšku svetadielu. Štáty si čoskoro zaviedli vlastné monopoly.

Prvé bolo samozrejme Španielsko, ktoré predbehlo dobu a monopol vyhlásilo už v roku 1575. V českých krajinách to bolo o 126 rokov neskôr, keď v roku 1701 zaviedol monopol Leopold I.

Vojnový vynález

Pôvodná rastlina amerických domorodých obyvateľov sa tak stala trvalým zdrojom európskych štátnych príjmov. Cigareta, ktorú poznáme dodnes, bola údajne prvýkrát použitá v roku 1832 v turecko-egyptskej vojne, kedy bola vysušená rastlina zabalená do papierovej tyčinky od pušného prachu.

Veľké značky

O 11 rokov neskôr sa vo Francúzsku tento postup ujal a začalo sa vo veľkom vyrábať. Trvalo ďalšie štyri roky (1847), kým istý londýnsky trafikant Philip Morris začal predávať ručne balené ruličky. A až za viac ako 60 rokov potom vznikajú ďalšie dve preslávené značky:

  • Camel (1913),
  • Marlboro (1924).

Doba sa zmenila

V súčasnosti sú na trhu čoraz úspešnejšie elektronické alternatívy. Medzi ne patria aj zariadenia na zahrievanie tabaku, ako je PULZA. To sa líši nižšou škodlivosťou pre užívateľov aj okolie. Dôvodom je absencia dvoch veľmi škodlivých látok:

  • oxidu uhoľnatého,
  • dechtu.

Pokiaľ si chcete vychutnávať jedinečnú chuť, ktorej prepadla celá Európa, ale chcete obmedziť škodlivosť, skúste práve PULZE.