Najčastejšie chyby pri čistení zubov, alebo nedovoľte, aby sa vaše zuby pokazili

Domnievať sa, že čisté zuby sa nekazia je jeden veľký omyl. A potvrdzuje to aj rad lekárov, ktorý apeluje na to, aby si ľudia nielen čistili zuby dvakrát denne, ale aby si ich tiež čistili správne. Pretože nie je nič horšie, než keď si čistíme zuby natoľko, že im až ubližujeme. Preto poďme zistiť najčastejšie chyby, ktorých sa pri každodennej dentálnej hygiene dopúšťame.

Za minútu to nestihnete

Je dôležité si uvedomiť, že zlé zuby nie sú dedičnou záležitosťou. Ak sa o ne dobre staráte, môžete mať chrup najlepší z rodiny. Dávajte si však pri čistení zubov načas. Uvedomte si, že kvalitne vyčistené zuby naozaj nebudete mať za jednu jedinú minútu.

Podľa zubárov sú ideálne dve minúty, počas ktorých si zuby musíte čistiť. Väčšiu pozornosť potom venujte hlavne večernému čisteniu, kedy nezabúdajte na medzizubné priestory, kde zvyšky jedla a baktérie vedia robiť poriadnu paseku.

Nevhodná kefka nie je vaša kamarátka

Síce nás to mnohokrát zvádza kúpiť si lacnejšiu alternatívu zubnej kefky, ale pravdou je, že kefkou za dvacku si zuby nevyčistíte dostatočne dobre. Drahšie a kvalitnejšie modely sú dobré z mnohých dôvodov, predovšetkým pekne mechanicky odstránia povlak a živnú pôdu pre všetky baktérie. Sú efektívnou prevenciou zápalov ďasien i paradontitídy, ktorá môže človeka potrápiť vo veľmi skorom veku.

Vhodné sú kefky so stredne tvrdými alebo mäkkými štetinami, ktoré sú na bežné užívanie šetrné. Čím mäkšie štetiny budú, tým by mali byť aj hustejšie a celkové čistenie tiež starostlivejšie.

Ide to aj bez tlačenia

Domnievať sa, že dobre vyčistené zuby sú také, na ktoré sa pri čistení tlačia, je samozrejme mylné. Do zubov sa príliš neopierajte, veď tým môžete rapídne zhoršiť ich citlivosť. Navyše si tým veľmi rýchlo zničíte kefku a tým, že na zuby budete tlačiť, si štetinky len rozstúpite a zuby prakticky nevyčistia.

Najhorší možný prípad je, keď sa tlačí na zuby tvrdou kefkou. To potom vedie ku krvácaniu ďasien alebo k odhaleniu zubných krčkov, následne aj k stenčeniu zubnej skloviny.