Most ako posadnutosť. Zakomponujte ho do naťahovacieho setu

Predklon a dotknutie prstov podložky alebo úklon do strany zvládne každý. O moste sa to povedať nedá. Prepnutie v chrbte a všetka váha prenesená na ruky si vyžaduje dostatok sily a odvahy. Ale stojí za to prekonať sa a zaradiť ho do cvičebného plánu.

Do zbrane!

Plank, stojka a most. Trojica cvikov, na ktoré nedajú tí, ktorí sa rozhodli pre cvičenie s vlastnou váhou, dopustiť. Je to pochopiteľné. Ide o pohyby, kedy pretiahnete celé tele a prebudíte k životu aj hlboko usadené a takmer zabudnuté svaly, ktoré sa pri bežnej prevádzke neaktivujú.

Každý z vyššie spomínaných cvikov prináša telu celý rad benefitov, ale most je účinnou zbraňou proti sedavému spôsobu života. Škola, kancelária, auto, MHD, pohovka. Sedíte skoro stále, hrbíte sa, povoľujete svaly na chrbte a pažiach, znižuje sa mobilita a skracujú flexory. Most a ohýbanie sa do opačného smeru je jediným riešením, ako rýchlo napraviť škody.

Prekážka na ceste

Problém je v tom, že klasický most zo stoja je pre väčšinu ľudí až príliš náročný. A bez pohybovej prípravy nie je možné sa k nemu dopracovať. Aj veľa z tých, ktorí cvičia pravidelne, má problémy. Našťastie existujú rovnako ako pri stojke medzistupne, vďaka ktorým sa môžete priblížiť cieľu a po celú dobu procesu čerpať výhody a benefity mostov.

Ideálny variant

Nie je nutné mieriť k najvzdialenejšej méte, stačí úroveň, kedy dôjde k pretiahnutiu celého tela a uvoľneniu svalov.

Ľahnite si na podložku a nohy pokrčte tak, aby sa päty dotýkali zadku. Ruky dajte za hlavu a dlaňami sa oprite o zem. Pomaly sa zdvíhajte, bedra čo najvyššie, opierajte sa o ruky s lakťami blízko k ušiam a hlavu nezaťažujte, ale využite len ako tretí oporný bod. Chodidlami tlačte do podložky a väčšinu váhy sa snažte preniesť na ruky. Po chvíli sa vráťte do východiskovej pozície a pár sekúnd si oddýchnite.

Ak máte dostatok sily, zaujmite rovnakú pozíciu v ľahu a nohy pokrčené. Len ruky oprite na úrovni uší a pri zdvihu sa neopierajte o hlavu, ale paže prepnite. Preneste na ne váhu a intenzívne vnímajte všetky svaly. Čas v tejto pozícii zbytočne nenaťahujte.