Matcha tea

Tento čaj pochádza pôvodom z Japonska a patrí medzi najvýraznejšie čaj, čo sa detoxikácia týka. Výroba tohto čaju je veľmi prostá, je to totiž čaj, ktorý sa po zbere nijako nespracováva, nedochádza na fermentáciu ani sa nepridávajú žiadne farbivá, konzervačné látky jednoducho sa po zbere rozomelie na jemný prášok a je tak aj predávaný. Tento čaj je známy pre svoje upokojujúce účinky, vylepšenia sústredenia a pamäti a pomáha k tvorbe endorfínov a to len vďaka svojmu vysokému obsahu aminokyseliny L-theanin.

Matcha taktiež obsahuje veľké množstvo tzv. Katechínov, ktoré patria do skupiny antioxidantov spomaľujúcich nárast telesnej váhy. Jedna šálka čaju Matcha obsahuje približne rovnaké nutričné ​​hodnoty, ako desať šálok klasického zeleného čaju, preto ho nie je potrebné piť moc, aby mal na Váš organizmus vplyv. Pestovanie tohto čaju sa odohráva v tieni, preto sú listy tohto čajovníka zelenšie a obsahujú oveľa viac chlorofylu než iný čaj.

Značné štúdie preukázali, že tento čaj je schopný pomôcť telu spaľovať jedlo až štyrikrát rýchlejšie a práve kvôli vyššieho obsahu chlorofylu je tento čaj na detoxikáciu priamo perfektné. Chlorofyl má totiž vlastnosti znižovanie a vychytávanie ťažkých kovov a chemických zlúčenín v tele. Matcha samotná pomáha znížiť hladinu cholesterolu v krvi a neobsahuje žiadny cukor a v tabuľke glykemického indexu ju môžeme nájsť na nulových hodnotách.

Matchu poznáme všetci najčastejšie v podobe čaju, ale dnes je používaná na rôzne spôsoby. Jedným z mnohých je napríklad výroba zmrzliny s prímesou match, čokolád, ovocných nápojov či káv. Matcha obsahuje aj nemalé množstvo kofeínu. Jej chuť je ľahko sladkastá, ale v závislosti na pestovanie a spracovanie sa jej chuť môže meniť a byť často trpká a hrubšie. Množstvo l-theanin v jednej šálke matcha čaju Vás nabudí a poskytne energiu na 3-6 hodín.