Pozor na vreckárov, kabelky si o to hovoria

Nezadržateľne sa blížia vianočné sviatky, tomu všetkému však predchádza zhon a nakupovanie, ale ani v tomto sviatočnom období zlodeji „nespí“. Nastáva ich čas. V obchodoch sa vytvára fronty, nakupujúci pri sebe majú väčšiu obnosy peňazí. Vreckové krádeže sa v tomto období množia ako huby po daždi.
Takmer každý má vo svojom okolí známeho či príbuzného, ​​ktorý sa stal obeťou vreckárov. Pred Vianocami navyše zlodejíčkovia využívajú tlačenice na verejných miestach. Podľa policajných štatistík sa tieto drobné krádeže každým rokom navyšujú. Medzi najčastejšie okradnutej občanmi patrí ženy, ktoré majú obsahy svojich tašiek a batohov voľne prístupné a nedávajú si na ne pozor. U mužov je to inak. Podľa skúseností policajtov sú častejšie oklamanie falošnými prostitútkami, ktoré si ich za obete vyhliadne v okamihu, keď páni popíjajú alkohol. Prídu k mužovi sa zámienkou poskytnutia sexuálnych služieb, potom ho začínajú objímať a ohmatávať a počas toho dotyčného okradnú. Takmer nikto z oslovených pritom o ponúkané služby nemá záujem. Ak by ho mali, tak majú rovnako smolu, pretože nepravé neviestky svoju ponuku rýchlo vezmú späť.
Medzi vreckári prevažujú cudzinci, ktorých je vraj zhruba sedemdesiat percent. Okrem gangov z Rumunska do Česka jazdí lúpiť už aj Bulhari, Chorváti. Česi páchateľov vreckových krádeží väčšinou nie sú príliš špecializovaní, ale páchajú aj iné drobné trestnej činnosti, napríklad krádeže v obchodoch, menšie podvody alebo vlámaniu. Cudzinci majú gangy, ktoré používajú v podstate rovnaké postupy, akurát jazdí po celej Európe a kradnú všade pri akejkoľvek príležitosti. Je to pre nich obživa. Najväčší prevencia je dávať si pozor na svoje kabelky a veci všeobecne. Je dôležité, aby ste si rozdelili svoje cennosti, ktoré nosíte pri sebe, do rôznych vreciek, a nemali ich tak všetky pohromade v taške.