Lapač prachu alebo skrášlenie bytu?

Nie je to tak dávno, kedy boli záclony neoddeliteľnou súčasťou každej domácnosti. A dnes? Dneska sa väčšinou preferuje jednoduchosť a vzdušnosť, čo do týchto kategórií moc záclony so závesmi nezapadajú. 

Ale tak ako v móde, kde sa vracia rôzne módne kúsky na výslnie, tak aj v iných odvetviach je toto možné. Záclony znovu prichádza do módy. Ale málinko inak ako tomu bolo kedysi. 

Dnes už používame jednoduché a vzdušné látky. Prevažne neřasíme tak veľmi. Skôr len na oživenie. U závesov sa tiež preferuje tenší materiál, ale ak chceme záves používať proti svetlu, je potrebné zvoliť materiál hrubší. 

výber 

Či si chceme záclonu či záves, alebo oboje zaobstarať. Je potrebné dobre zvážiť, aký štýl sa nám bude do bytu hodiť. Vďaka správnemu výberu sa nám pokoj zútulnia. Ak zvolíme záves výraznejšie farby či vzoru, môže sa stať dominantou izby. 

Pri výbehu sa treba obzerať nielen na vzhľad ale aj praktickosť, preto musíme zvážiť materiál, ktorý si vyberieme. Veľký pozor si tiež musíme dať na zvolenú dĺžku a šírku záclony i závesu. U závesu platí pravidlo, že by mal byť o niečo dlhšia a hlavne širšia ako záclona. Teda ak záves zatiahneme, musí presahovať cez záclonu. 

Je potrebné, než sa vôbec vydáte do obchodu pre záclonu, záves mať dobre nameraná okná a dĺžku, po ktorú má záclona siahať. Je možné zvoliť záclonu napríklad len nad parapet, alebo pokojne až k zemi. 

Záclony a závesy majú tú výhodu, že tlmí ruch zvonku a tiež zabráni, aby vám išlo do bytu vidieť. Ich nevýhodou je, že sa v nich udržuje prach a musí sa teda často prať. Čo môže niektoré odradiť.