Jaký klobouk vám bude nejvíc slušet?

S blížiacim sa letom je dôležité myslieť na to, ako sa čo najlepšie chrániť pred páliacim slnkom. Okrem opaľovacieho krému by ste si mali zaobstarať aj pokrývku hlavy. Vedeli ste, že na svete existuje viac ako 40 druhov klobúkov? Buřinky, panama klobúky, toques, slamené klobúky, fedory… Našťastie nemusíte byť Alenka v krajine zázrakov, aby ste si vybrali ten správny. Nasledujúce tipy vám v tom pomôžu.

Kvalita nad kvantitou

Vždy je lepšie vybrať si jednu kvalitnú pokrývku hlavy, ktorú môžete nosiť pri rôznych príležitostiach a niekoľko sezón, ako si doma hromadiť niekoľko lacných klobúkov, ktoré nevydržia viac ako pár ciest k vode. Pri výbere odpovedzte na jednu otázku: „Akú farbu má väčšina môjho oblečenia?“ Vďaka tomu zistíte, v akej farbe sa cítite pohodlne a aká vám najviac pristane.

Ak si nie ste istí, vyberte si tón pleti. Ak máte svetlú až porcelánovú pleť, budú vám vyhovovať tmavšie farby, ako je sivá, hnedá, bordová, zelená alebo tmavomodrá. Vyhnite sa čiernej farbe, pretože ešte viac zvýrazní bledú pleť. Olivovej pleti pristane takmer akákoľvek farba, tmavšia alebo svetlejšia, len sa vyhnite nevýrazným stredným tónom. Ak máte hnedú pleť, snažte sa vytvoriť kontrast medzi farbou pleti a farbou pokrývky hlavy.

Výber podľa postavy

Ak ste vyšší, vyberte si väčší klobúk so širokou strieškou. Malé klobúky môžu vyzerať neprimerane k zvyšku tela. Na druhej strane, ak ste nižší, vyberte si klobúk, ktorý nie je širší ako šírka vašich ramien. Čelenka v rovnakej alebo podobnej farbe ako zvyšok oblečenia opticky trochu predĺži vašu postavu.

Záleží aj na tvare vašej tváre. Okrúhlejším tváram pristanú skôr hranaté tvary a vyššie klobúky, fedory alebo slamené klobúky, ktoré opticky predlžujú tvár, zatiaľ čo podlhovastým tváram najlepšie pristanú klobúky, ktoré sú nižšie a majú výraznejšiu krempu. Ak máte malú hlavu s jemnými rysmi, vyberte si užší okraj, inak vás klobúk úplne zatieni.

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)