Crossminton: Raketový šport s českou svetovou jednotkou

Pokiaľ ste výraz crossminton nezachytili, nevadí. Do roku 2016 bol tento šport prezentovaný pod názvom speedminton alebo dokonca speed badminton. V čom sa líši od klasického bedmintonu a ako si vcrossmintonu vedú Česi? Poďme sa na tento netradičný šport pozrieť.

História crossmintonu

Skúšali ste hrať niekedy badminton vonku, keď fúka? Nič moc hra, že? A práve z tohto dôvodu vznikla v Nemecku hra shuttleball, ktorá sa od klasického bedmintonu líšila tým, že sa k hre používal ťažší košíček, čo zaručovalo stabilitu pri lete aj vonku.

Roku 2001 bola hra premenovaná speed bedminton, čo sa ale nepáčilo zástancom tradičného bedmintonu, a tak sa v roku 2016 asociácia znovu dohodla na zmene názvu, čím vznikol crossminton.

Základné pravidlá crossmintonu

Pre crossminton je typická dvojhra alebo štvorhra. Pričom raketa sa viac podobá tej na squash a košíčky majú vďaka väčšej hmotnosti aj podstatne vyššiu rýchlosť. Hra spravidla končí vo chvíli, keď hráč (alebo tím) dosiahne 16 bodov a hrá sa na tri víťazné sety.

Body sa udeľujú za zlé podanie, tiež za loptičku, ktorá sa dotkne zeme alebo pristane mimo hracieho poľa a za loptičku, ktorá pristála v hracom poli a nebola vrátená. Ďalej tiež vo chvíli, keď sa hráč pri jednom údere dotkne loptičky opakovane alebo dôjde ku kontaktu loptičky telom hráča.

Crossminton v Česku

Česká asociácia crossmintonu vznikla v roku 2010 a čoskoro potom sa v Pardubiciach a v Prahe konali prvé crossmintonové turnaje. Prvé veľké úspechy prišli už v roku 2011, kedy došlo k premiére českých hráčov na medzinárodnej súťaži, z ktorej doviezli prvé body do rebríčka.

Medzi crossmintonovú špičku sa zaraďujú hneď dvaja českí hráči – Petr Makrlík ml. (prvý vo svetovom rebríčku) a Daniel Knoflíček, ktorí pravidelne zbierajú úspechy ako v dvojhre, tak v spoločnej štvorhre. Najlepšou českou hráčkou je Eliška Andrlová, ktorá si zatiaľ drží krásne štvrté miesto vo svetovom rebríčku. Jediná súťaž, kde zatiaľ nedominujú Česi na popredných priečkach, je štvorhra zmiešaných dvojíc. Pevne veríme, že aj tu sa čoskoro objavia prvé svetové úspechy.