Čo nás čaká pri nákupe nehnuteľnosti?

Pri kúpe bytu je nutné preveriť dosť vecí. Dosť vecí na to, aby ste mali dostatok informácií, ktoré vám pomôžu rozhodnúť, či si chcete byt kúpiť alebo si nájsť nejaký iný.

Právne stav objektu

Najdôležitejšie je zabezpečiť si aktuálny výpis z listu vlastníctva, a to na katastri nehnuteľností, prípadne na pobočkách CzechPOINT. Podstatné sú informácie nielen o majiteľovi, ale aj o obmedzenie vlastníckeho práva (vecné bremeno, záložné právo, nariadenie exekúcie). Varovným signálom na výpise by mohol byť príliš čerstvý (v poriadku mesiacov) údaj o nadobudnutí nehnuteľnosti.

nadobúdací titul

Ak vám ho predávajúci nechce poskytnúť alebo ho nemôže dohľadať, dá sa zohnať na katastrálnom úrade. Nadobúdací titul vám povie, za akých podmienok nehnuteľnosť predávajúci získal.

vyhlásenie vlastníka

U bytov je nutnosťou a zoženiete ho opäť na katastrálnom úrade. Obsahuje informácie o skutočných výměrách bytu a o určenie spoločných častí domu.

Kolaudačné rozhodnutia a príslušná stavebná dokumentácia

Ak predávajúci nevlastní tento dokument, je nutné zájsť na stavebný úrad. Dokumentáciu je nutné následne porovnať so skutočným stavom a ďalej sa stavom zapísaným na katastri nehnuteľností. V prípade nesúladu sa zmeny zapíšu.

Stavebno-technický stav

Kontrola by sa mala zamerať na strechu, vnútorné rozvody (stúpačky a odpady), izolácie a fasádu. U bytu treba preveriť podlahy, všetky rozvody – elektrina, plyn, teplo, voda – okná, kúpeľňu, kuchyňu a toaletu

Ak nie ste ako kupujúci v týchto veciach odborník a nespoznáte kvalitu, máte možnosť sa obrátiť na stavebné inšpektorov.

Česi zvyčajne nedbajú na kvalitu stavieb a dôležitejším kritériom je pre nich cena reality, teda bytu či domu. Tento prístup však nie je správny. Výhodnejšie je kúpiť si rovno kvalitný byt, ktorý nebudete musieť dostavovať a prerábať, pretože v konečnom dôsledku do neho investujete menej peňazí. Byty v Prahe sú väčšinou vo výbornom stave a pre toho, kto chce bývať vo veľkomeste, sú výbornou voľbou.