Tehotenská masáž

Tehotenstvo sebou nesie veľkú záťaž na bedrovú oblasť chrbta aj na krčnú chrbticu. Masáž je počas tehotenstva skvelým pomocníkom k úľave. Dokáže pomôcť tiež opuchnutých členkom a unaveným nohám, rovnako ako ubolený prsiam. Tehotenská masáž uľahčuje nielen priebeh tehotenstva, ale dá sa použiť aj počas pôrodu a po pôrode.

V prvom trimestri sa klasická masáž neodporúča, preto je dobré voliť len túto špeciálnu starostlivosť. Od štvrtého mesiaca tehotenstva si už za dodržaní určitých zásad môžete masáž v kľude dopriať. Pomocou masážnych olejov dochádza k zvýšeniu mechanického, biochemického i reflexného účinku. Najčastejšie sa robí masáž chrbta a šije, pozornosť sa venuje nohám, chodidlám aj členkom a výnimkou nie je ani jemná masáž brucha, keď bábätko vníma láskyplné dotyky.

Účinky tehotenské masáže:

  • zmierňuje poruchy spánku v tehotenstve
  • účinne posilňuje funkciu svalov v najviac v zaťažované bedrovej oblasti chrbta a uvoľňuje bolesti v chrbte
  • zmierňuje bolesti hlavy
  • zmírňujepocity nevoľnosti
  • skrz zlepšenie krvného obehu uľavuje kĺbom a lymfatickému systému a odstraňuje pocittěžkých nôh
  • dokáže znížiť stres a napätie
  • prospieva k prívodu toku kyslíka a všetkých živín k dieťaťu
  • zlepšuje metabolizmus – ako je známe, v tehotenstve sa ženy pomerne často stretávajú s problematickým vyprázdňovaním

Bolesti v chrbte tie sú veľmi časté, a preto sa veľakrát klasifikujú ako normálne v priebehu tehotenstva. Bolesť ale upozorňuje na fakt, že telo žiada pomoc. Ak tehotná maminkamůže cvičiť, je vhodné cvičenie kombinovať s masážami. Ak nemôžete cvičiť, voľte aspoň masáže.

Tehotenská masáž uvoľňuje aj psychiku, čo má dôležitý vplyv na prenatálny vývoj očakávaného dieťaťa. Ide o bezpečnú a preverenú techniku ​​prinášajúce nielen fyzické, ale aj psychické emocionálne uvoľnenie. V tehotenstve je masáž skutočným balzamom. Používaný olej pri masáži zvyšuje elasticitu kože a dokáže zamedziť aj tvorenie strií alebo ich aspoň značne zmierniť.