Borievka na záhrade môže byť problémom. Prečo?

S borievkou sa na českých záhradách stretávate pomerne často. Je to vždyzelená rastlina, možno až ker, ktorý dosahuje nemalé rozmery. Bohužiaľ mnoho ľudí netuší, že práve borievka je na českých záhradách veľkým problémom. Môže totiž prenášať hrdzu hrušňovú, s ktorou sa iba ťažko bojuje. Ale by sme nehádzali všetky borievky do jedného vreca – treba povedať, že nie všetky druhy borievky majú túto nemilú vlastnosť. Niektoré druhy (napríklad borievka obyčajná) neprenáša spomínanú hrdzu hruškovú, teda si ho môžete pestovať s pokojným svedomím.

Čo je to hrdza hrušková?

Že ste o hrdze hrušky ešte nepočuli? Hovoríme o rôsolovitej žltohnedej, až hrdzavej hmote, ktorá vyrastie na borievky. Jedná sa o cudzopasnú hubu, ktorá najčastejšie trápi borievka čínska a ktorá môže onedlho okupovať aj iné pestované rastliny. Zatiaľ čo borievky ako takému nijako nevadí ani neškodia, pre hrušku to môže byť veľký problém.

Z borievky sa totiž hrdza hrušňová prenáša na strom. Na strome sa potom začne huba prejavovať v podobe červených pľuzgierikov. Našťastie huba neskáče na plody, avšak je pravdou, že plody môžu byť chrastovité.

Čo je veľmi zaujímavé, tak je to, že na konci leta sa huba opäť prenáša na jalovec, na ktorom prezimuje. Bohužiaľ s nástupom teplejších dní to potom začína celé nanovo.

Ako zabrániť prenosu huby na hrušku?

Pokiaľ sa choroby obávate, odporúčame, nech je hruška s borievkou, čo najďalej od seba. Minimálne by vzdialenosť medzi nimi mala byť dvesto metrov.

Ak by však došlo k prenosu tejto choroby na strom, odporúčame staviť na silu chemických prípravkov, ktoré sa obvykle používajú proti chrastavitosti hrušiek. Viac vám prípade poradia odborníci v obchodoch so záhradníckymi potrebami alebo v hobby marketoch. Aby ste však tento problém nemuseli riešiť vôbec, oplatí sa buď staviť na druhy, ktoré nie sú prenášačmi huby, alebo borievka vysadiť ďaleko od hrušiek.