Ako sa starať o kabáty

Čas kabátov je tu. Kabáty sú elegantné a hodia sa takmer ku každému oblečeniu. Dokážu krásne zahriať, a preto sú v tomto období tak obľúbené.

Tak ako tomu je s každým oblečenie, aj u kabátu sa môže stať, že si ho niečím ušpiníte. A čo teraz? Kabát predsa nie je len tak obyčajné tričko, ktoré možno vyprať v práčke. Alebo áno? Nie je lepšie radšej čistiareň? Toto sú dve otázky, ktoré vám preletí hlavou v okamihu, keď si škvrny všimnete. Čo teda robiť?

Domáce čistenie

Než sa do akéhokoľvek čistenia vôbec pustíte, je potrebné vedieť z akého materiálu kabát je, obzvlášť podšívka. U tej sa totiž často stáva, že sa zráža. A to môže byť veľa veľký problém, ktorý vám môže zaistiť vyhodenie kabáta do koša.

Pravidlo pranie kabátov znie jasne, čím menej bavlny tým väčšia pravdepodobnosť domáceho prania. Zabudnite ale na práčku. Postačí, keď si kabát namočíte do vlažnej vody s šetrným pracím prostriedkom. Nechajte ho chvíľu namočený a potom ľahko v ruke přemáchněte.

Kabát nechajte dôkladne uschnúť na ramienku.

Čistiareň

Najistejšia spôsob čistenia kabátov je odovzdať ho profesionálom do čistiarne. Tým si poistíte, že kabát bude čistý, a nie vhodný len do popolnice. Mnoho ľudí sa čistiarňam vyhýbajú, pretože sa im zdajú drahé. Ale ak máte kvalitný kabát, je riskantné ho prať doma, určite pár korún nestál.

V čistiarni veľmi dobre vedia, po akom prípravku siahnuť. Vďaka kvalitným pracím prostriedkom bude kabát ako nový a čistý nejakú tú dobu zase vydrží. Ak sa obávate ceny za čistenie, skúste sa vopred informovať, nech nie ste prekvapení.