Ako sa obliekať na behanie?

Behanie, hoci sa môže zdať jednoduché, má vlastnú techniku, ktorú by každý, kto by sa tomu chcel dlhšie venovať, mal poznať. Čo sa oblečenia týka, existuje pár zásad, ktoré by každý bežec mal poznať. Medzi najdôležitejšie súčasť oblečenia, ktorá vyžaduje najviac pozornosti, sú topánky. Ako iste viete, keď už si zabeháte, býva to väčšinou po asfalte či inej tvrdej ploche. To je ale pre chrbticu najhoršie, preto nie je od veci investovať do topánok, ktoré Vám padnú, budete sa v nich cítiť pohodlne a navyše budú aj perfektne amortizovať nárazy a dopady na tvrdý povrch.

U topánok je tiež veľmi dôležitá podrážka a vnútorná stielka. Podrážka by nemala byť plochá a vnútorná výstelka by mala vytvárať podporu pre chodidlo, tvarovať ho a udržiavať priehlavok vo vyššej polohe. To sú tiež spôsoby ako si uľahčiť behanie a zredukovať pravdepodobnosť bolestí po dlhších tréningoch. Pokiaľ Vám ale topánky nevyhovujú a máte pocit, že sa v nich Vaša noha necíti dobre a chrbticu Vás po behaní bolí, nebojte sa poradiť sa s odborníkom a zaobstarať si napríklad ortopedické vložky, ktoré budú Vašej nohe sedieť.

Samotný zvyšok oblečenia by sa mal samozrejme prispôsobiť počasiu. Nikdy nenechávajte Vaše telo príliš odkryté, keď sa chystáte behať v zime či za silného vetra, ale tiež to s vrstvami neprežeňte za tepla. Ideálne je dlhý rukáv a trojštvrťové alebo dlhé nohavice či legíny.

Čo sa týka samotného priebehu a techniky behanie, nejedná sa o zložitý postup. Dôležité je správne dýchať a udržiavať rovno postavu. Pravidelné dýchanie Vám pomôže nielen zredukovať nasledujúce bolesť svalstva, ale hlavne Vám príjemne nahodí tempo a nebudete tak spomaľovať ani zrýchľovať, a vydržíte teda dlhšie behať. Dýchanie má ale svoj hlavný účel a to je neutralizácia kyselín vytvárajúcich sa vo svalstve počas pohybu a námahe. Tým, že budete svoje svalstvo priebežne okysličovať, zabránite následným bolestiam a spríjemníte si tak športovanie.

Nezabúdajte, že zimné mesiace ako december, január, február a marec – je základ predovšetkým prvá vrstva funkčné oblečenie a druhá teplejšie vrstva ako napríklad softshell bunda alebo športová mikina a vždy dlhé športové nohavice alebo legíny.