Ako rýchlo odstrániť burinu a mach z dlažby

Pri príjemnej grilovačke zistíme, že naša dlažba vyzerá trochu neudržovane. Objavil sa na nej mach, dokonca aj prvé buriny. Ako si poradiť, aby všetko okamžite zmizlo?

Degradácia dlažby aj estetiky nášho domova

Tak toto sme si nedohovorili. Chceli sme prekrásnu dlažbu, ktorá bude stále vyzerať ako čerstvo položená. Príroda nám do toho ale prehovorila po svojom a poslala nám nevítaných hostí v podobe machov a buriny. Nebojte sa, opäť sa vám podarí získať späť svoju prekrásnu dlažbu a mach aj buriny rýchlo odstrániť. Buriny totiž spôsobujú postupnú degradáciu dlažby, čo rozhodne nechceme.

Povolajte wapku

Najrýchlejší spôsob, ako mať opäť dlažbu ako novú, je odstrániť machy aj buriny pomocou wapky. Vysokotlakový čistič navyše opäť obnoví čistotu celej plochy vašej dlažby. apku teda teraz nepoužívajte na omývanie fasády alebo auta, ale vyčistite jej dlažbu a škáry.

Buriny je možné vypaľovať

Niektorí ľudia nedajú dopustiť na vypaľovanie buriny na dlažbe. Táto metóda je vhodná najmä na odolné kamenné dlažby. Plynový horák a špeciálna násada rýchlo zaistia degradáciu buriny i machov, a to až ku koreňom. Následne stačí zvyšky rastliny pozametať.

Zakľakneme a ideme do toho

Ručné riešenie je tiež riešenie. Zakľaknúť a vydlabať všetky buriny ručne, to je tiež možnosť, ako si poradiť. Alebo si kúpte teleskopickú škrabku na buriny, s ktorou sa aspoň nemusíte ohýbať a práca vám pôjde rýchlo od ruky.

Horúca voda, na scénu

Je váš pozemok maličký a buriny nie je veľa? Stačí, keď na rastlinu nalejete vriacu vodu priamo z rýchlovarnej kanvice. Rastlina sa vypáli úplne celá, uhynú korene aj semená. Buriny sa tak nebudú šíriť ďalej po vašom pozemku.

Vyskúšať môžete aj polievanie buriny roztokom octu a vody, alebo burinu posypte soľou. Následne uhynuté buriny vyhoďte mimo svoj pozemok, na komposte by hrozila aktivácia ich semien.