Aj domáci zelenina môže byť napadnutá. Čím a ako tomu predchádzať?

Každý pestovateľ veľmi dobre vie, že zelenina môže byť napadnutá. Veľmi často ju napádajú rôzni škodcovia, pred ktorými treba zeleninu chrániť. Aby ste sa vyhli prípadným nezhodám sa slimákmi alebo s inými škodcami, vždy pri pestovaní voľte odolné odrody zeleniny. Odporúčame nepestovať rovnakú plodinu na jednom mieste po dobu niekoľkých rokov. Vždy miesto obmieňajte napríklad v intervale dvoch rokov. A samozrejme zeleninu nepřehnojujte, pretože aj to zeleninu ohrozuje. Aj keď sa budete snažiť škodcom predchádzať vyššie spomenutým fígľami, môže sa stať, že nejaký odolný škodcu na zeleninu napriek tomu zaútočí. V tom prípade je dobré vedieť, čo všetko môže paradajky napadnúť a ako s tým bojovať. 

Môže sa stať skutočne veľa nežiaducich vecí, ktoré ovplyvnia odrodu zeleniny. Ak pestujete zeleninu každá rok, určite ste sa s mnohými nepríjemnosti stretli, avšak možno ste nevedeli, prečo sa to vlastne stalo. Otázkou teda je, čo všetko môže ohroziť plodovú zeleninu? 

paradajky praskajú 

Proti praskanie paradajok bohužiaľ nemôžete nič robiť. Môžete ich len pravidelne zavlažovať, ale ani to mnohokrát nepomáha. Zelenina potrebuje aj dážď, nielen pravidelnú závlahu. Ak je obdobie sucha, ako tomu bolo vlani, plody rýchlo rastú a vďaka nedostatku vlahy praskajú. Keď sa popraskané paradajka vo vašej záhradke objavia, ihneď ho odstráňte a skonzumujte. 

Zemiaky napadne pleseň 

Ak je vonku vlhko a teplo, môže sa na zemiaky dostať pleseň, ktoré sa prezýva „pleseň zemiaková“. Pokiaľ sa vyskytne na vašich zemiakoch pleseň, musíte bohužiaľ siahnuť po pesticídoch. Aby ste plesni predchádzali, striedajte územia, na ktorom zemiaky či podobnú zeleninu vyhadzujete. 

Paradajky sú posiata škvrnami 

Medzi časté nepríjemnosti sa radí škvrnitosť paradajok. Príčinou je huba Alternaria, ktorá sa šíri zo zemiakov, a to za teplého alebo vlhkého počasia. V tomto prípade nepomôže nič iné, než pesticídy.