Úsmev na módnych mólach chýba

Ak sa pozriete na módne móla, určite ste si asi všimli, že úsmev modeliek sa kamsi vytratil. Vy sa ale rozhodne v nových šatách usmievajte. Prehliadkové mólo je totiž úplne iný svet. Módny svet plný šperkov, veľkých rób, drahých doplnkov, luxusného prádla a extravagantných bláznivých výstrelkov v poslednej dobe vsádza na neutrálne výraz tváre. Ten neodvádza pozornosť od modelu. Zamračenie muži aj ženy s presnosťou robota presne pokladajú jednu nohu pred druhú. Neusmeje a neuhnú pohľadom, nepohnú jediným svalom v tvári.

Kam sa podel úsmev

V minulosti sa podľa záznamov aj fotiek modelky veselo usmievajú, často tancujú, priamo koketujú pohľadom aj zvádzajúcou pózou. Modelka je vzor a mnoho ľudí, chce byť ako ona. Vtedajší svet modelingu je ten tam. Ten súčasný má aj ďalšiu zmenu a tou je váha. Modelky boli predtým zmyselne žensky zaoblené a ich sexy tvary boli potešením pre mužské oči. Modelky a modeli sa neustále trýzni hladom pre splnenie módne diktatúry a pomáhajú si všemožnými nezdravými recepty pre utíšenie žalúdka. Hlavne u žien sú veľmi časté zmeny nálad, hlad im proste neprospieva. Nemajú chuť sa usmievať.

Dôvody premeny módneho sveta a čo letí

Do sveta ale aj prenikla japonská móda, ktorá z nás robí tak trochu vešiaky na šaty, došlo k veľkej ženskej emancipácii, a prišli na rad mnohé vyzývavo sa tváriaci zaujímavé ženy ako napríklad BB, J. Birkinová a F. Hardyová. Modelkám už dnes tiež nikto nehovorí, aby sa usmievali, lebo sa samotného úsmevu sa sami bojíme. Japonská móda a príchod návrhárov mien ako J. Jamamoto či R. Kavakubová, vniesli trend nevnímať modely a modelky ako samotné osobnosti a ľudí, ale ako vešiaky na oblečenie.

Pri pohľade na modely a modelky nevieme, či vidíme muža alebo na ženu. Bezpohlavné modelky nerozptyľujú pozornosť a my sa nerušene sústredíme na oblečenie. Vešiak na šaty sa predsa nemá dôvod tváriť veselo. Možno je to ale tak trochu aj ľudská degradácie. Ženská emancipácia je úžasná, ženy majú právo voliť a mnohú byť brané ako muži. Staré zvyky sa stratili a prišli nové. Dokonalá žena starala o domov, upratovala, varila, hýčkala manžela a bola potešením so svojím neustálym úsmevom na perách. Snaha sa mužom vyrovnať a nový odklon od dokonalej a skvele naladené super ženy s nutnosťou sa stále vyrovnávať mužom je ďalší dôvod, prečo modelkám možno nie je do smiechu.

Modelky majú neraz drahé oblečenie a šperky. My k nim vzhliadame na mólo a obdivujeme ich za to, čo majú na sebe. A oni na nevkusne oblečené ženy hľadí tak trochu povýšeneckým a arogantným výrazom. A to nás vyzýva, kúpiť si zdanlivo nedostihnuteľný luxusný model, ktorý nám budú ostatní závidieť. To je tiež posledný trend. Ide o spoločenský status. Viac ako napchaté skrine vedie pár kvalitných kusov oblečenia. Ešte sú ale aj prehliadky, pri ktorých sa modelky usmievajú. M. Arora v Paríži či pánska kolekcia P. Smitha, predvádzali svoje šaty s úsmevom. Odevy robia ľudí šťastnými, tak poďme do toho a usmievajte sa.