Low carb diéta ako zaklínadlo moderného chudnutia?

Pustili ste sa do zimnej očisty šatníka a zistili, že o pár centimetrov nedopnete obľúbené nohavice alebo sukňu? Vyčítate si teraz ten chlebíček navyše a pár kúskov cukroviniek počas vianočných sviatkov? Premýšľate, ako nechcené kilá navyše schudnúť a padla vám do oka moderná low carb diéta, ale neviete, ako funguje? Potom čítajte ďalej!

Low carb stravovanie je stále obľúbenejšie

Zatiaľ čo predtým sme svoju pozornosť upierali na najrôznejšie drastické diéty, dnes vieme, že nie sú riešením. Síce vám pomôžu nejaké to kilo zhodiť, lenže časom sa dostaví jo-jo efekt a vy naberiete nielen tie stratené kilá, ale aj nejaké navyše. Nie je tak divu, že začneme pátrať po nejakom modernejšom spôsobe. Low carb diéta je jedným z nich.

Čo je low carb diéta?
Low carb diétu (LCD) môžeme označiť aj ako nízkosacharidovú alebo ketónovú diétu, pri ktorej obmedzíte príjem sacharidov a zvýšite príjem tukov a proteínov. Naše telo glukózu, ktorú získa zo stravy, využíva ako zdroj energie a kalórií. Ukladá si ju vo svaloch a pečeni vo forme zložitého glykogénu a odtiaľ sa potom uvoľňuje ako zdroj energie do krvi.

Keď ale príjem sacharidov znížite, dostanete sa do stavu ketózy a telo nebude mať dostatok krvného cukru. V tej chvíli začne energiu čerpať z vlastných tukových zásob, čo vedie k zníženiu telesnej hmotnosti, môže pozitívne ovplyvniť aj naše zdravie.

Viete, že strava s nízkym obsahom sacharidov zbaví telo aj prebytočnej vody a zníži aj hladinu inzulínu? Vďaka tomu potom dochádza k rýchlemu úbytku hmotnosti počas prvých dvoch týždňov.

Aké sú prednosti LCD a prečo je tak obľúbená?

 • Low carb strava vám pomôže rýchlo schudnúť, oceníte ju tak napríklad aj v lete pred odchodom na dovolenku.
  Znižuje hladinu cukru v krvi
  Zlepší náladu
  Zníži pocit hladu aj chuť do jedla
  Zvýši hladinu „dobrého“ cholesterolu a môže aj vylepšiť hladinu „zlého“ cholesterolu.
  Odbúra brušný tuk, ktorý často stojí za závažnými metabolickými problémami.
  Zníži hladinu triglyceridov

Čo je pri nízkosacharidovom stravovaní povolené a čo zakázané?

Naša strava sa skladá z troch makroživín, a to zo sacharidov, bielkovín a tukov. Low carb stravovanie je založené na nízkom obsahu sacharidov, takže by ste zo stravy mali vylúčiť alebo aspoň obmedziť cukor, sladkosti, pečivo, zemiaky, škrob, malinovky, pivo atď. Základným zdrojom sacharidov by pre vás mala byť zelenina – napriek. Uhorka, brokolica, zelené fazuľky, šalát a pod.

Ďalšou makroživinou sú bielkoviny alebo proteíny, ich hlavným zdrojom sú ryby, mäso, vajcia a mliečne výrobky. Rastlinnými zdrojmi bielkovín sú raž, ovos, pohánka a treba quinoa.

Čo sa tukov týka, low carb strava by mala obsahovať vysoký podiel zdravých tukov. Tým ale rozhodne nemyslíme margaríny a pod., tie v zdravom jedálničku miesto nemajú. Zdrojom kvalitných tukov je napríklad avokádo, tučné ryby, ghee, maslo, mliečne výrobky, olivy, kokosový a olivový olej, čiastočne aj orechy.