Do akých farieb ladiť spálňu?

Pri zariaďovaní spálne väčšinou kladiete najväčší dôraz na posteľ. Ste za ňu ochotní minúť naozaj veľa, pretože predsa len sa chcete dobre vyspať. Nebyť vyspaný – to je to najhoršie, čo sa človeku môže stať, pretože skrátka v tejto situácii sa všetko rúca, všetko je daný deň zle, všetko nás bolí a podobne. Preto sa nie je čomu diviť, keď sa na posteľ kladie naozaj dôraz – hlavne teda na matrac, bez ktorého by sme sa len ťažko na konštrukcii postele vyspali.

Avšak poste je iba súčasťou spálne, ktorou sa snažíme vždy zladiť do nejakej farby. Väčšinou sa obzeráme na najrôznejšie trendy, ktoré sú vyzdvihnuté v rôznych časopisoch o bývaní. Snažíme sa nájsť najzaujímavejšiu farbičku, ktorá nás však len tak ľahko neomrzí, preto sa väčšinou neuchyľujeme k veľmi farebným tónom. Vyhýbame sa rozhodne červenej, ktorá podporuje agresivitu, zelená nás zase nenechá svojou živosťou spať. Vďaka žltej sa čoskoro prebúdzame a čierna sa na stene naozaj nehodí. Skúšame to preto s klasickými neutrálnymi farbičkami, ktoré nás skrátka uchvátia svojou jednoduchosťou.

Takéto neutrálne tóny farieb sú však aktuálne aj jedny z najmodernejších vôbec. Prečo tomu tak je a aké farby sú aktuálne usadené v rebríčku najmodernejších farieb na prvých pozíciách? A ako sa dajú kombinovať s ďalšími farbami?

Biela sedí na prvej pozícii!

Klasicky najmodernejšou farbou je pre tento rok v oblasti bývania rozhodne biela. Jej čistý tón nás v spálni dokonale upokojuje. Navyše vďaka nábytku, ktorý kombinujeme väčšinou aj do biela, spôsobujeme, že je spálňa aj opticky väčšia. Biela je však populárna hlavne preto, že ju možno kombinovať úplne so všetkým. Snažíme sa ju kombinovať väčšinou s úplne kontrastnými farbami, teda najčastejšie je to s čiernou alebo s červenou. V poslednej dobe sa ale v spálňach stretávame aj s kombináciou bielej a pastelovo zelenej farby.

Červená len na doplnkoch

Aj keď sa červená na steny neodporúča, napriek tomu sa stretávame s tým, že je táto farba v spálni naozaj obľúbená, a to konkrétne na doplnkoch. Ľudia sa snažia o to, aby posteľná bielizeň alebo napríklad len sviečky boli červené, pretože práve to je dokonalý (nie smutný) kontrast k teraz veľmi modernej bielej farbe.