Ako sa starať o mačku v gravidné?

Je súčasťou vašej domácnosti i mačka? V tom prípade by ste sa mali mať na pozore, pokiaľ teda neprešla kastráciou. Mačky, ktoré nie sú vykastrované, môžu mať mačiatka. Mnohí majitelia sa domnievajú, že mačku pred nevítanými kocúrími hosťami uchráni, ale mačka je ten typ domáceho maznáčika, ktorý nie je viazaný na svojho majiteľa ako pes. O mačkách sa hovorí, že ich nemožno vycvičiť, že sa nikdy nepútajú a že sa im nedá veriť. Nepozerajte sa na svoju mačku ako na nevinného tvora, ktorý nemôže spadnúť do kocúrovi labiek. Ak sa stane, že mačka otehotnejú, je nutné sa o ňu starať krapet inak ako doteraz. 

Graviditu mačky je úplne normálny fyziologický stav. Z počiatku by mala žiť mačka úplne bežným spôsobom, ale tesne pred pôrodom a krátko po pôrode je nutné s ňou zaobchádzať krapet inak ako doteraz. Ako? To vám prezradíme. 

Čo robiť s mačkou v čase gravidity? 

Keď je mačka v gravidné, odporúča sa zmena kŕmenia. Kvalitné kŕmenie je v tejto časti jej života dôležitá. Na trhu narazíte na mnohé kŕmenie, ktoré sú upravené podľa toho, v akom stave sa mačka nachádza. Nájdete tak kŕmenie pre mačky v gravidné, ale tiež nájdete kŕmenie pre mačky dojčiace či po pôrode. Zloženie kŕmenie sa líšia, sú v ňom obsiahnuté inej živiny, ktoré mačka v tomto svojom období života potrebuje. 

V čase gravidné môže mať mačka problém so zápchou. Preto je dobré, keď jej pri vyprázdňovaní sa budete pomáhať. Ideálne je, keď jej dáte trochu oleja alebo kúsok masla či olejovky. Samozrejme len v drobnom množstve, ale aj drobné množstvo mačke pomôže s vyprázdňovaním. 

Čo nerobiť s mačkou v dobre gravidity? 

Otázkou tiež je, čo s mačkou nerobiť v čase gravidity. Mačku by ste nemali zdvíhať za brucho ani by ste ju nemali premiestňovať tak, že ju za brucho budete držať. Mačke je to nielen nepríjemné, ale tiež je to pre ňu nebezpečné. 

V čase gravidné je nutné ísť s mačkou k veterinárovi, ktorý jej vyšetrí stolicu. V prípade nevítaných hostí ju veterinár odčerví.