A ako sa pred slniečkom tento rok chránite vy?

Zima je preč – snáď už definitívne. A zatiaľ čo do pivnice znášate zimné oblečenie možno premýšľate, aký si tento rok vyberiete opaľovací krém a ako sa vôbec budete chrániť pred slniečkom. To je mimochodom veľmi chvályhodné, pretože aj napriek vysoký výskyt rakoviny kože s tým veľa ľudí nič nerobí. Vyberať ho môžete podľa austrálskej normy alebo vyskúšajte UV oblečenie. 

Čím vyššia SPF, tým lepšia ochrana 

Mnoho ľudí výber opaľovacieho krému podceňuje. Buď sa nechá zlákať nízkou cenou a alebo koná pod vplyvom reklamy, prípade opaľovací krém kupuje narýchlo v cestovnej horúčke. Odborníci sa zhodujú na tom, že čím vyššia SPF faktor opaľovací krém má, tým lepšie pre našu zdravú kožu. A je veľkou chybou, že opaľovacie krémy s faktorom 50 nejspíš kupujú len mamičky pre svoje najmenšie drobčekov, pritom by ho mala bez ostychu používať celá rodina. Samozrejme existujú aj ďalšie faktory pre jeho výber ako je jednoduchá roztierateľnosť a hlavne vodeodolnosť. Váš opaľovací krém by však mal obsahovať aj informáciu, že podlieha austrálskej norme. Tá stanovuje, že opaľovací prípravok musí pochytiť minimálne 90% škodlivého žiarenia. Tak schválne, čítali ste toto niekedy? Len tak pre informáciu je Austrália krajinou, ktorá sa zdravým opaľovaním a výskumy na túto tému zaoberá vo veľkom. Výskyt rakoviny kože je tam naozaj vysoký. 

A čo tento rok vyskúšať oblečenie s UV filtrom? 

Vaša tohtoročnej dovolenka sa však môže niesť v duchu inovácií a zaobstarať si na ňu môžete UV oblečenie nielen pre vaše najmenšie, ale pre celú rodinu. Je pravda, že na UV oblečenie nenarazíte v každom obchode a pomerne ťažko sa zháňa. Keď sa však na neho zameriate, objavíte na internete niekoľko málo firiem, ktoré sa jeho výrobou a distribúciou zaoberajú. Veľmi dôležité je, aby ste si o danom výrobcovi zistili všetko potrebné – najdôležitejšie sú opäť normy, ktorým UV oblečenie podlieha. Najvyššie opäť austrálska norma alebo ešte lepšie certifikát európskej spoločnosti Colipa. 

A ak chcete mať naozaj istotu, že tento rok nič nepodceníte, kúpte si ako UV oblečenie, tak aj ten najsilnejší opaľovací krém. A samozrejme nezabudnite ani na pokrývku hlavy!