Aj psy vás môžu nakaziť. Aké choroby sa prenáša na človeka?

Človek by mal byť neustále na pozore. Číha na neho totiž veľa nebezpečenstva, a to v mnohých podobách. Nikdy nie sme stopercentne chránení ani pred našimi domácimi miláčikmi, ktoré tak milujeme. Máloktorý majiteľ psov si uvedomuje, že aj psi ho môžu nakaziť. Psy totiž ako ľudia môžu trpieť závažnými ochoreniami, mnoho z nich je dokonca prenosná na človeka, o čom vie len máloktorý z nás. Otázkou teda je, akú choroba môžem od svojho štvornohého priateľa dostať? 

Chorôb, ktoré sa prenáša zo psa na človeka, je hneď niekoľko. Chrániť seba aj svojho psa môžete predovšetkým tým, že sa proti rade z nich necháte očkovať a že naočkuje aj svojho psa. Tiež je treba stále kontrolovať zdravotný stav vášho domáceho maznáčika. Je nutné mu kontrolovať trus, tiež je potrebné ho pravidelne odčervovať, a to zhruba každé tri mesiace. Aby ste sa vyhli chorobám, dbajte na osobnú hygienu. 

Teraz už ku konkrétnym chorobám, ktorými sa človek môže od nevinného štvornohého priateľa nakaziť. 

Pozor na nevyliečiteľnú besnotu 

Každým rokom sa môžu psy očkovať proti nevyliečiteľné besnote. Jedná sa o veľmi nebezpečné ochorenie, ktoré najčastejšie prenáša lesná zver, konkrétne líšky alebo jelene. Besnota je dnes žiaľ stále neliečiteľné ochorenie, ktoré je zároveň smrteľné. Na človeka sa môže preniesť uhryznutím alebo poškriabaním, možné je to i slinami. 

Zatiaľ čo u psov môžete spozorovať agresívne správanie, u ľudí sa besnota z počiatku prejavuje ako bežná chrípka. Neskôr však dochádza k závažnejším problémom a dochádza k napadnutiu nervovej sústavy. 

Zoznámte sa leptospiróze 

Mnohí majitelia psov ani nemajú zdanie o chorobe zvanej leptospiróza. Jedná sa o životu nebezpečné ochorenie, ktorého zdrojom sú nepríjemné baktérie. Leptospirózou sa pes môže nakaziť tak, keď bude piť z kaluže. Bohužiaľ môže nakaziť aj svojho pána. Zatiaľ čo u psa sa leptospiróza prejavuje postihnutím obličiek alebo cievnych stien, u človeka sa nákaza prejaví ako choroba pečene či žltačkou.