Závesy a ich funkcie. Prečo ich mať v interiéri?

Mohli by sme povedať, že závesom a záclonám odzvonilo. Ich hlavné funkcie dokážu totiž splniť dnes veľmi moderné žalúzie. Aj napriek tomu, že sa žalúzie teraz používajú oveľa viac, než predtým (a to tie vonkajšie aj interiérové), závesy sú stále v kurze. Je to vďaka tomu, že majú oproti žalúziám množstvo výhod. Nie každá domácnosť sa ich teda chce zbaviť.

Estetická funkcia

Žalúzie nikdy nesplnia estetickú funkciu natoľko, ako správne zvolené záclony. Môžete ich nechať visieť na garnižach klasických alebo koľajnicových – zakaždým sa vám môže podariť docieliť trochu iného vzhľadu. Koľajnicové garniže sú ideálne do moderných interiérov, pretože sú prakticky neviditeľné. Pokiaľ ale chcete upútať pozornosť nielen na samotné závesy, ale aj garniže, zvoľte radšej tie viditeľné. Mali by ladiť s vašim exteriérom. Samotné závesy môžu mať celý rad farieb, vzorov a dĺžok, takže aj ony podporia vzhľad vášho interiéru.

Zatemnenie

Najmä ak žijete v meste, môžete mať večer problém so spánkom, pretože v izbe je príliš svetlo. Na tento účel si kúpte špeciálne zatemňovacie záclony, ktoré vám prinesú tmu. A tým pádom aj lepší spánok. Záclony tvoria ďalšiu bariéru, takže môžu zmierniť aj hluk z ulice.

Opatrenia proti zvedavcom

Pokiaľ večer rozsvietite, vystavujete sa na obdiv všetkým okoloidúcim. Tento problém je najmä na prízemí, kam ľahko dohliadne oko každého – nielen toho, kto vás chce vyložene špehovať. Vhodným riešením je teda zatiahnuť závesy. Vďaka nim zostane vaše súkromie pekne vo vnútri vášho domu.

Zachovanie chladu v dome

Pokiaľ svoje miestnosti v priebehu horúceho dňa zatemníte, dosiahnete tým to, že vo vnútri nebude tak horúco. Vďaka tomu sa vám môže pohodlnejšie tráviť čas v interiéri alebo večer spať. V tomto ohľade je ale potrebné uznať, že žalúzie preukazujú lepšiu službu, pretože časť svetla odrazí späť.