Zaujímavosti o planéte Zem, ktoré vás postaví zo stoličky

Médiá sa teraz zaujímajú prevažne o to, ako našu planétu chrániť, ako sa o ňu starať. Mnohí ľudia by sa radi zapojili do ochrany planéty, ale pravdou je, že o našej planéte toho veľa nevedia. Treba sa informovať o našej planéte, pretože len tak budeme vedieť, ako presne sa o našu planétu starať. Ponúka sa preto otázka, čo všetko treba vedieť o našej planéte? Čo by sme o nej mali vedieť?

Keď sa budeme dozvedať o našej planéte viac informácií, zistíme, že je vlastne veľmi pozoruhodná. V súčasnej dobe je civilizácie na veľmi vysokej úrovni, neustále sa dozvedáme aj viac informácií o vesmíre ako takom. Odborníci sa o našu planétu zaujímajú dnes a denne, poďme sa preto tiež o ňu zaujímať a prezraďme si niekoľko informácií, ktoré pre vás možno budú prekvapivé.

Zaujímavosti o planéte Zem

  • Vedeli ste, že každým rokom dopadne na povrch planéty viac ako tisíc ton hviezdneho prachu? Aj to je to, čo nám leta v ovzduší.
  • Vedeli ste, že tou najväčšou sopkou na svete je havajská sopka Mauna Loa? Tiahne sa po viac ako pätnástich kilometroch.
  • Vedeli ste, že tým najväčším oceánom je Tichý oceán? Jeho rozmery presahujú sto šesťdesiat miliónov kilometrov štvorcových. A jeho priemerná hĺbka je okolo štyroch kilometrov.
  • Vedeli ste, že sedmadevadesát percent všetkej vody na planéte Zem tvorí len oceány?
  • Vedeli ste, že tým najdesivejším miestom na svete je kolumbijskej Lloro? Naprší tu každým rokom trinásť metrov zrážok. Je to teda skutočne miesto s najväčším priemerom zrážok za rok.
  • Keď by ste sa dostali do stredu Zeme, viete, aká by tam bola teplota? Teplota by sa pohybovala okolo 3870 stupňov Celzia.
  • Vedeli ste, že jednu tretinu zemského povrchu tvorí púšte? Tento pomer sa však neustále zväčšuje, pretože ľudia vďaka nešetrnému zaobchádzaniu so životným prostredím sami seba ženou do záhuby.