Zásady pre budovanie malého vonkajšieho jazierka

Túžite na svojej záhrade po vode? Lenže nemáte toľko priestoru? To vôbec nevadí. Výber nádob na vybudovanie mini jazierka je nepreberný, takže záleží len na vašej fantázii. Pri budovaní minijazierka by ste sa však mali držať niekoľkých zásad.

Čo je potrebné vedieť predovšetkým

Pokiaľ chcete v jazierku pestovať rastliny, malo by mať rôzne hĺbkové (osadzovacie) zóny. Tie zaistia vhodné podmienky pre druhovo pestrosť vašich rastlín.

Pre jazierko vyberte vhodné miesto. Najlepšie v dostatočnej vzdialenosti od opadavých stromov a kríkov, ktoré by vám ho znečistili.

Najlepším miestom pre jazierko je polotieň. Ak však nemáte iné ako slnečné miesto, pokryte rastlinami približne 1/3 vodnej plochy na dostatok tieňa. Ten môžete zaistiť aj vhodnou výsadbou okolo jazierka.

Na zatienenie vodnej plochy poslúžia plávajúce rastliny ako zakrpatené lekno štvorhranné (Nymphaea tetragona), lekno trpasličie (N. Pygmaea), tokozelka „vodný hyacint“ (Eichhornia crassipes), voďanka žabia (Hydrocharis mors).

Na čo ďalšie myslieť?

Pri výstavbe jazierka, myslite na zvieratká, ktoré sa do neho prídu napiť. Nechcete predsa, aby sa utopila. Venujte teda veľkú starostlivosť okrajom jazierka – najvhodnejším materiálom je drevo a kameň.

Ak chcete jazierko niečím vylepšiť, nenapadla vás napríklad fontánka? Väčšina sa ich dá zakúpiť hotových a niektoré je možné namontovať aj na stenu. Nevýhodou fontánok je, že s nimi nemožno pestovať rastliny, ktoré vyžadujú stojatú vodu.

V žiadnom jazierku by nemali chýbať okysličujúce rastlinky, ktoré odoberajú riasam živiny a tým udržujú vodu čistú. Sú to napríklad bahnička ihlovitá (Eleocharis acicularis) a mokraďová (E. palustris), rožkatec ponorený (Ceratophyllum demersum), rdest kučeravý (Potamogeton crispus) a ďalšie.

Rastliny do vody sadte v špeciálnom košíku so zeminou, ktorú potom zasypete okruhliakmi, ktoré budú brániť jej vyplavovaniu.

Pre prirodzený okraj jazierka voľte pobrežné rastliny vyrastajúce z vody. Napríklad kosatčíky (Iris reticulata), kosatec nízky (I. Pumila), modráska srdcovitá (Pontederia cordata) či šípatka strelolistá (Sagittaria sagittifolia).