Beh je v súčasnosti jednou z najrozšírenejších fyzických aktivít na celom svete. A ak nechcete behať okolo domu niekoľko blokov alebo behať medzi dedinami, musíte mať cieľ. A to sú zvyčajne prvé preteky. Desať kilometrov, dvojnásobok a maratón.
Sebavedomie verzus realita
Najobávanejší pretek je dlhý 42,195 kilometra. To je takmer to isté ako z Písku do Tábora. Spotíte sa, vaše kĺby a šľachy dostanú zabrať. Reprezentovali ste na strednej škole v behu a dokonca ste získali niekoľko medailí? Zvládnete desaťkilometrovú trať pod 50 minút bez väčších problémov? Dobre, ale je to skvelý začiatok. Na takýchto výkonoch, ktoré niekedy zlomia väz aj oveľa skúsenejším bežcom, sa určite nedá postaviť prihláška na preteky. Predpokladá sa, že je potrebný aspoň rok pravidelného behu a potom niekoľko mesiacov tréningu zameraného špeciálne na maratón.
Na druhej strane, mnohé tréningové plány predpokladajú, že počas prípravy nie je potrebné bežať vzdialenosť zhodnú so samotným maratónom. Stačí sa dostať na približne 70 %. To by malo u bežca vybudovať dostatočnú vytrvalosť na to, aby po štyroch hodinách bez problémov prebehol cieľovou čiarou.
Maratón na dohľad
Pred prípravou na maratón si overte svoju kondíciu pomocou nasledujúceho plánu. Pondelky a piatky nechajte voľné. V utorok začnite s piatimi kilometrami, na stredu a štvrtok si stanovte šesť a pol kilometra, v prvý deň víkendu klesnite na päť kilometrov a týždeň ukončite s desiatimi. Ak tento plán nedokážete dodržať aspoň päť týždňov, odložte tréning na maratón o niekoľko mesiacov.
Cesta k cieľu
Pokračujte podľa vyššie uvedeného plánu, ale každú druhú nedeľu zvýšte počet kilometrov. V piatom týždni prejdite na šestnásť kilometrov, v siedmom týždni na devätnásť, v deviatom na dvadsaťdva, v jedenástom na dvadsaťpäť, v trinástom na dvadsaťdeväť, v pätnástom a sedemnástom na tridsaťdva. Túto hodnotu si ponechajte až do samotných pretekov. To by malo bez problémov stačiť na pokojný beh maratónu.