Výhody nízkoenergetických domov, o ktorých možno neviete

Hlavným dôvodom, prečo si niekto zaobstará nízkoenergetický dom, je úspora financií za platby energií. Stavba nízkoenergetického domu môže byť navyše veľmi rýchla, najmä nízkoenergetický dom na kľúč túto možnosť ponúka. Vzhľadom na to sa môžete nasťahovať pomerne rýchlo od zadania zákazky na stavbu domu. A peniaze za energie vám vyššiu obstarávaciu cenu vynahradia. Pokiaľ chcete znížiť svoju uhlíkovú stopu, sú práve nízkoenergetické domy skvelým spôsobom, ako na to.

Lacnejšie poistenie

Možno viete o tom, že to, koľko budete nakoniec platiť za poistenie domu, sa odvíja na základe takých faktorov, ako je veľkosť nehnuteľnosti a priľahlého majetku, vlastníctva bezpečnostných systému, blízkosť jazier, riek a ďalšie. Veľa ľudí ale už zabúda na to, že aj energetická náročnosť vašej nehnuteľnosti významne prehovorí do výslednej ceny za poistenie. Čím menej energeticky náročný dom je, tým je poistenie lacnejšie.

Väčšie pohodlie

Pokiaľ patríte medzi ľudí, ktorí si chcú doma oddýchnuť, a nie neustále niečo zariaďovať, nízkoenergetický dom je práve pre vás. Pokiaľ je totiž dom energeticky neúčinný, môžu sa vo vnútri neho prejavovať aj náhle zmeny počasia, ako sú prudké poklesy teplôt. Môže chvíľu trvať, kým dom vykúrite na požadovanú teplotu. U energeticky účinných domov sa vám toto nestane. Tie budú držať teplo vo vnútri pomerne dlho, takže sa prípadným zmenám teplôt dokážete prispôsobiť.

Lepšia kvalita vzduchu

Pokiaľ je dom energeticky účinný, potom bude svoje systémy vykurovania a chladenia používať menej často. Vďaka tomu môžete dosiahnuť lepšiu kvalitu vzduchu vo vnútri domu, čo je skvelou správou pre astmatikov alebo alergikov. Množstvo škodlivých látok vo vzduchu sa totiž znižuje – to prospieva taktiež životnému prostrediu. Zlepšeniu kvality vzduchu prospieva všeobecne zdraviu každého, vás i vašich detí (aj keď sa u vás žiadne ochorenia respiračného pôvodu neobjavila).