Máte sedavé zamestnanie? Strávite pri počítači viac ako šesť či osem hodín denne? Potom by ste nemali podceňovať to, ako sedíte. Práve nesprávne sedenie vám môže spôsobovať nielen bolesti chrbta, ale aj bolesti kĺbov alebo bolesti za krkom. Aby ste spomínaným problémom predchádzali, oplatí sa investovať do kvalitnej kancelárskej stoličky. Tú vyberajte nielen podľa vzhľadu (ten by mal hrať úlohu ako posledný), ale skôr podľa typu mechaniky.
Dnes existujú stolička s rôznou mechanikou. Aké typy mechaniky sa vyskytujú najčastejšie? Aké sú najobľúbenejšie a aké sú ich výhody?
Hojdacia mechanika
Existujú napríklad stolička s takzvanou hojdacia mechanikou. Jedná sa o stoličky, u ktorých sa uhol operadla a sedadla nijako nemení. Komfort zvyšuje otáčanie, vďaka ktorému sa môžete dostať výrazne dopredu, prípadne možno zaistiť na stoličke aj náklon v niekoľkých pozíciách.
Synchrónna mechanika
Stolička sa synchrónnou mechanikou sú stoličky, ktoré dovoľujú súčasne pohyb ako operadlu, tak sedadlu. Stolička sa tak môže plynulo prispôsobovať vašim pohybom. U kancelárskych stoličiek sa synchrónnou mechanikou je možné nastaviť aj silu prítlaku alebo tiež výšku sedenia.
Asynchrónne mechanika
Pri výbere správnej stoličky môžete naraziť aj na stoličky s takzvanou asynchrónne mechanikou. Jedná sa o stoličky umožňujúci nastaviť si sklon opierku a sedadla nezávisle na sebe, a to vo všetkých pozíciách. Kancelárske stoličky s asynchrónne mechanikou sú veľmi často ovládané tromi pákami, keď jedna z nich nastavuje sklon operadla, ďalšie sklon sedáka a tretí výšku sedu.
Kancelárske stoličky na permanentný kontakt
U stoličiek s takzvaným permanentným kontaktom je operadlo v neustálom kontakte s chrbtom užívateľa. Ovplyvňuje sa len náklon operadla proti sedadla. Veľmi často sa dá nastaviť výška operadla a tiež možno často nastaviť aj výšku sedenia. Stolička na permanentný kontakt sú veľmi obľúbené, dôvodom je nízka obstarávacia cena.