Vedci upozorňujú na potraviny, ktoré jedzte vždy uvarené

Všetci iste vedia, že zelenina varením stráca dôležité vitamíny. Áno, túto poučku pozná každý naspamäť, a preto zeleninu radšej jeme surovú. Vedci a zástancovia zdravého stravovania však tvrdí, že nie u všetkých druhov tomu tak je a upozorňujú, že niektorú zeleninu je lepšie konzumovať po uvarení. Vyskúšate vďaka tomu navyše mnoho zaujímavých receptov a si doprajete látky, ktoré by ste bez tepelnej úpravy nezískali.

Prečo variť?

Podľa štúdie publikovanej v časopise British Journal of Nutrition ľudské telo potrebuje látku zvanú lykopén. Tá znižuje riziko vývoja rôznych chorôb ako napríklad kardiovaskulárnych ochorení alebo rakoviny a je nejkoncentrovaněji obsiahnutá práve vo varenej zelenine. U konkrétnych druhov však môžeme nájsť aj ďalšie klady tepelného spracovania, ktoré by rozhodne nemali zanedbať.

špenát

Špenát je veľmi bohatý na vápnik, železo a horčík. Aby boli tieto látky pre ľudské telo plne vstrebateľné, treba špenát dobre variť. Súčasne sa varom množstvo vápnika v špenáte až strojnásobí.

kapusta

Vláknina je ideálny pre trávenie, znižuje cholesterol, a preto ju chceme konzumovať čo najviac. Kapusta ju obsahuje dostatočné množstvo a tepelným spracovaním sa jej množstvo ešte zvyšuje. Nevýhodou je, že varom mizne vzácny vitamín U. Kapusta by sme teda mali konzumovať z polovice tiež surovej podobe.

mrkva

Betakarotén, ktorý mrkva obsahuje, je pre nás dôležitý, pretože si z neho naše telo tvorí vitamín A. Ten je bohužiaľ zle vstrebateľný. Uvarením mrkvy však môžeme jeho spracovanie v organizme pomôcť.

repa

Repa obsahuje minerály a biologicky cenné látky ako sú napríklad flavonoidy a antokyány. Je tiež bohatá na železo, vápnik a sodík. Všetky tieto látky sú pre nás lepšie vstrebateľné, ak repu uvaríme. Repu zaiste odporúčame tepelne upravovať, pretože var jej pozitíva znateľne znásobí. Táto nenahraditeľná zelenina čistí krv, pečeň i obličky a posilňuje cievne steny.

paradajky

Okrem toho, že rovnako ako u ostatných druhov dochádza k lepšiemu vstrebávaniu prospešných živiny až po uvarení, málo zrelé paradajky môžu byť bez uvarení aj zdraviu nebezpečná. Zelené časti, ktoré ešte nestihli sčervenať, obsahujú látky, ktoré sú pre nás veľmi škodlivé.