Typy kolagénu. Poznáte ich všetky a viete, na čo slúži?

O kolagénu ste určite už počuli. Najmä ženy sa s ním dostali do sporu. Predovšetkým ženy vedia, že sa jedná o bielkovinu vo vode nerozpustnú, ktorá má vplyv na naše starnutie, na naše viditeľné starnutie. Síce ju z počiatku máme vo svojom tele, ale po dvadsiatom piatom roku života z nášho tela skrátka mizne. To vedie k pribúdajúcim vráskam, k lámavým nechtom a tiež k problémom s kĺbmi, pretože kolagén má vplyv práve aj na naše kĺby a na ich kondíciu. Keďže kolagén z nášho tela po dvadsiatom piatom roku života miznú, je potrebné do neho investovať, je potrebné ho do tela dostať, a to treba pomocou doplnkov stravy alebo pomocou elixíru mladosti, ktorým je Anti age.

Ako už bolo spomenuté, kolagén je vo vode nerozpustná bielkovina, ktorá je proti starnutiu, proti lámaniu nechtov, proti vráskam a tiež je na kĺby alebo na podporu rastu vlasov. Je základnou stavebnou hmotou spojivových tkanív, bohužiaľ s pribúdajúcim vekom z nášho tela mizne.

Aj keď mnohí ľudia dokážu definovať to, čo je to kolagén, len málokto vie, aké typy kolagénu v skutočnosti existujú.

V súčasnej dobe existuje viac ako 27 rôznych typov kolagénov
Treba spomenúť, že v súčasnej dobe existuje viac ako dvadsaťsedem rozdielnych typov kolagénov. K najrozšírenejším typom sa radí hlavne typu I, ktorý je zvyčajne prítomný ako v pokožke, tak v šľachách alebo v kostiach a zuboch.

Ďalšie typy kolagénu

Existuje aj typ II, ktorý sa vyskytuje v chrupavkách.
Stretnúť sa môžete s typom III, ktorý je obsiahnutý hlavne v tkanivách. Telo ho využíva najmä v počiatočných fázach hojenia rán. Nájdeme ho tiež v tkanivách alebo vo svaloch a kostiach.
Kolagén typu VI je podobný typu I, len ho nájdeme tiež okrem iného v stenách ciev.
Existuje aj kolagén typu VIII, ten sa vyskytuje predovšetkým v cievnych výstelkách.
Kolagén typu XII je veľmi potrebný, pretože integruje čiže zlučuje kolagény typu I a III.