Trpí vaše dieťa atopickým ekzémom? Máme pre vás niekoľko rád

Mať dieťa s atopickým ekzémom to nie je sranda. Je to záležitosť na celý život, v detstve je to dosť nepríjemné. Avšak aj keď je atopický ekzém záležitosťou na celý život, možno mierniť jeho príznaky, a to pomocou rôznych prípravkov na zvláčnenie kože či liekov, ktoré majú akýmsi spôsobom blokovať alergickú reakciu v tele.

Atopický ekzém sa väčšinou dedí. Ak máte alergiu alebo trpíte astmou, je dosť možné, že vaše dieťa bude atopický ekzém mať. Ak by sme sa mali vyjadriť číselne, povedali by sme, že dieťa dedí chorobu v zhruba päťdesiatich prípadoch. Ak sú alergici alebo astmatici obaja rodičia, pravdepodobnosť, že dieťa bude trpieť atopickým ekzémom, je väčšia – zhruba osemdesiat percent.

Ak vaše dieťa skutočne trpí astmatickým ekzémom, máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť mierniť prejavy ekzému.

Pozor si dajte na pranie bielizne

Aby ste detskú pokožku nijak nepodráždili, dávajte si pozor na pranie bielizne. Musíte používať prípravky pre alergikov, zásadne nepoužívajte aviváže. Namiesto aviváže pridávajte do prania lyžicu octu, ktorá aviváž úplne nahradí.

Aj kúpanie môže byť zradné

Deti treba kúpať v nie horúcom kúpeli. Do kúpeľa sa odporúča pridávať špeciálny olejček, s ktorým vám poradí ošetrujúci lekár. Olejčeky by mali byť s prídavkom nechtíka alebo s prídavkom lopúcha. Kúpeľ síce bude mastnejšia, ale pokožka dieťaťa po nej bude vláčnejšia.

Pozor na to, čo dieťa jej

Väčšinou doktor upozorní na to, čo dieťa zásadne nesmie jesť a čo naopak jesť môže. Všeobecne platí, že pokožke prospievajú vitamíny B a E. Do jedálnička dieťaťa tak môžete zaradiť ovsené vločky alebo obilné klíčky či iné podobné potraviny. Väčšinou atopický ekzém dráždi citrusy, preto by sa im deti mali vyhýbať.

Aj chlpatí miláčikovia môžu byť problém

Ak vaše dieťa túži po domácom miláčikovi, doprajte mu ho, ale dávajte si pozor na to, nech nie je chlpatý. Chlpy zvierat sa s atopickým ekzémom moc nemusí. Radšej dieťaťu kúpte korytnačku alebo akvarijné rybičky, ktoré sú pre dieťa i vhodnejšie, pretože nevyžadujú takmer žiadnu starostlivosť.