Tri tipy, ako ocot použiť v domácnosti

Máloktorá gazdinka si uvedomuje, akých pomocníkov vo svojej kredenci skrýva. Mnohé ženy pri upratovaní domácnosti siahnu na chemikálie alebo na prípravky z drogérií, ktorých príbalová informácia sľubuje doslova zázračné vyčistenie všetkých zašlých špín a iných nečistôt. Nie vždy však príbalová informácia sľubuje to, čo môže splniť. Veľakrát sú to len plané reči, za ktoré minieme stokorunáčky. Radšej siahnete po pomocníkovi, ktorého každý má vo svojej kredenci.

Octa sa prezýva zázračný. Ešte donedávna sa jeho účinky nikto nezaoberal, len babičky vedeli, ako ho použiť v domácnosti. Mnohí mladí ľudia ho však využívali iba do šalátov alebo dresingov, ktorými si pokvapkali obľúbený pokrm. Ocot však možno v domácnosti využiť skutočne skvele.

Existuje mnoho vecí, nečistôt a problémov, ktoré ocot dokáže vyriešiť. Vybrali sme tri z nich, o ktorých ste možno nevedeli.

1) Vybieli zašednuté záclony

Zašednuté záclony sú veľmi častým problémom, s ktorým sa stretáva nejedna gazdinka. Mnohé však vsádzajú na spomínané chemikálie z drogérií, ktoré nie sú ani zďaleka tak účinné, ako práve ocot. Stačí, keď si pripravíte octový roztok, ktorý je zložený z vody a octu, a to v pomere 1:1. V octovom roztoku stačí záclony vyprať a je po šedom vzhľade. Pre voňavé záclony je dobré ich ešte vyprať klasicky v práčke, avšak nezabudnite použiť vrecká na záclony, ktoré zabránia poškodeniu záclon.

2) Zbaví vodného kameňa

Vodný kameň môže sužovať varnú kanvicu, ale aj sprchovú hlavicu, z ktorej netečie voda. Aj s tým však ocot rýchlo a ľahko zatočí, stačí, keď pripravíte vyššie spomínaný roztok, vo varnej kanvici ho vyvaríte či prípadne sprchovú hlavicu necháte v octovom roztoku takzvane „vykúpať“.

3) Vyleští okná

Nie je lepšie leštenky ako octu. Pri umývaní okien stačí octový roztok nastriekať na okná a vyleštiť. Nikdy okná neboli tak vyleštené!