Top desať faktov o pavúkoch, ktoré vás dostanú zo stoličky

Aj keď sú pre niekoho pavúky hrôzostrašná stvorenia, pre iných sú to domáci maznáčikovia, s ktorými sa radi túli. V súčasnej dobe pavúky pribúdajú v našich domácnostiach, chová je veľká kopa z nás. Či už však ste majiteľom alebo nie, možno by ste sa o pavúkoch chceli niečo nové dozvedieť. Prinášame vám top desať faktov o pavúkoch, ktoré vás rozhodne dostanú zo stoličky. 

To, že pavúky majú osem nožičiek to iste každý vie. Čo však vie len málokto, tak je to, že pavúky žijú na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy. Tu by ste pavúka hľadali len ťažko. Rovnako tak je zaujímavé, že pavúky zje oveľa viac hmyzu, ako vtáky a netopiere dohromady. To je však len hŕstka faktov, ktoré sú veľa prekvapivé. 

Top desať faktov o pavúkoch: 

1) Pavúky síce majú oči, a to konkrétne osem posadených veľmi blízko vedľa seba, ale nemajú uši a nos. Počuje a cíti pomocou chĺpkov na nohách. 

2) Ľudia si hovoria, že človek počas spánku sníva až štyri pavúkmi. Lenže to je mylná domnienka. Je totiž veľmi nepravdepodobné, že by nejaký pavúk sám od seba vliezol do úst človeka, ktorý spí. 

3) To, že je čierna vdova najnebezpečnejší pavúk, iste viete. Lenže čo možno neviete, je, že jed čierne vdovy ich až pätnásťkrát silnejší ako jed štrkáča. 

4) Viete, za ako dlho pavúk skvapalní myš? Napríklad taká Tarantula to dokáže za dva dni, kedy po dvoch dňoch ostanú z myši len kosti a koža. 

5) Pavúky sú pre mnohých ľudí obrovská pochúťka. Napríklad varenia Sklípkani sú pre Kambodžania hotové maškrty! Južné Venezuela je na tom rovnako. 

6) Vo svete ľudí nosíme ženám kvety, vo svete pavúkov nosí pavúky samičkám hmyz ako darček. 

7) Pavúky sú bezstavovce, ktorí nemajú zuby. Svoju potravu teda nežuvajú, ale vstrekujú do nej svoje tráviace šťavy a vysávajú ich. 

8) Síce je veľmi nebezpečná čierna vdova, napriek tomu najjedovatejším pavúkom je palovčík brazílsky, ktorého môžete poznať aj ako banánového pavúka. 

9) Čo sa týka rekordných pavúkov, tak tým najmenším pavúkom je pätu marplesi. 

10) Keď sme spomenuli najmenšieho pavúka, je načase si spomenúť aj toho najväčšieho. Tým je sklípkan najväčší a rozpätie jeho nôh môže mať až tridsať centimetrov.